NARODOWE CZYTANIE 2023

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na Narodowe Czytanie, którego lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 września 2023 roku o 12.00 w dwóch miejscach jednocześnie: Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi (ul. Przędzalniana 72) i w Zespole Dworskim w Turowej Woli (Turowa Wola 18, gm. Kowiesy).

Powieść Elizy Orzeszkowej czytać będą aktorki i aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Oprawę muzyczną zapewnią artyści Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta zagra Kwartet Apertus w składzie: Marta Kalińska i Paulina Wielgosińska – skrzypce, Małgorzata Sowierka-Chmiel – altówka i Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczela; w Zespole Dworskim w Turowej Woli wystąpi duet skrzypcowy, który tworzą Sylwia Marut i Dominika Sznajder-Janczewska.

Wydarzenie w Turowej Woli będzie transmitowane online na portalu Drzwi do kultury.

Uczestnicy Narodowego Czytania w Muzeum Pałacu Herbsta będą mogli nieodpłatnie zwiedzić Pałac Herbsta i Galerię Sztuki.

Wstęp wolny!

Narodowe Czytanie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

W razie niepogody Narodowe Czytanie w Łodzi odbędzie się w ogrodzie zimowym Muzeum Pałacu Herbsta.

Narodowe Czytanie organizują: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Archiwum Państwowe w Łodzi, Łódzkie Dom Kultury.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

2024-05