Wrzesień '24

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

ARCHIWUM FŁ

Z okazji Dnia Archiwisty, który przypada 30 września czyli w dzień świętego Hieronima, przybliżamy Państwu Archiwum Filharmonii Łódzkiej.

W jego zasobie znajduje się różnego rodzaju dokumentacja: od afiszy, programów koncertowych, zrealizowanych przez zespoły FŁ płyt, fotografii po teczki koncertujących w Łodzi artystów. Najobszerniejszym jest zbiór teczek wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez filharmonię (blisko 4 000), uszeregowanych datami, z podziałem na sezony artystyczne. Osobny zbiór poświęcony jest patronowi instytucji – Arturowi Rubinsteinowi.

W Archiwum gromadzone są też informacje, dokumenty i pamiątki dotyczące dziejów instytucji, historii jego zespołów artystycznych – Orkiestry i Chóru, osób z tą działalnością związanych jak i kolejnych siedzib i miejsc koncertów. Materiały te, zbierane także w postaci kopii cyfrowych, obejmują czas do wybuchu II wojny światowej, lata wojny, okres odbudowy, aż do czasów współczesnych.

Archiwum prowadzi specjalistka ds. archiwum Bożena Pellowska-Chudobińska, wraz z Markiem Chudobińskim współautorka książki „Łódzkie Koncerty Artura Rubinsteina”, nominowanej za rok 2011 do nagrody „Złoty Ekslibris”, wydanej przez Międzynarodową Fundację Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Praca opisuje niezbadaną wcześniej łódzką historię artystyczną wielkiego pianisty. Wyniki badań Bożeny Pellowskiej-Chudobińskiej przyczyniły się także do powstania bogato ilustrowanego, pięcioczęściowego cyklu prezentującego artystyczną obecność Artura Rubinsteina w Łodzi – na estradzie koncertowej i na antenie radiowej, na tle wydarzeń z życia miasta. Znaleźć mogą go Państwo tutaj.

Materiały z zasobu Archiwum FŁ stały się także ważnym źródłem licznych, zwłaszcza autorskich projektów – prezentacji, prelekcji, prac naukowych, także publikacji popularno-naukowych, m.in. cyklu 37 artykułów opisujących dzieje zespołu orkiestry od jej powstania w 1915 roku, licznych publikacji w wydawnictwach FŁ, w tym jubileuszowych, a także wystaw, z których najważniejsze prezentowały dorobek zespołów artystycznych łódzkiej filharmonii – 100-letnie dzieje Orkiestry Symfonicznej oraz działalność Chóru zawodowego FŁ.

Archiwum ma także na swoim koncie realizację samodzielnych prezentacji tematycznych – w FŁ, Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, Oddziale Łódzkim Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, jak i w FŁ w ramach audycji słowno-muzycznych dla uczniów szkół podstawowych, średnich i pedagogów.

Archiwum Filharmonii Łódzkiej realizuje dwa cyfrowe projekty dokumentujące działalność filharmonii od 1945 roku do czasów współczesnych: zbiór informacji medialnych oraz zbiór programów koncertowych, afiszy, folderów i ulotek, obecnie liczący 48 000 plików.

 

Na zdjęciu Archiwum FŁ i Bożena Pellowska-Chudobińska

 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie