KONCERT SYMFONICZNY

11 listopada 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 11 do 55 PLN

Olga Zado – fortepian
Vincent Kozlovsky – dyrygent
Kwintet dęty FŁ w składzie: Ewelina Zawiślak – flet, Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, Roman Pryliński – klarnet, Krzysztof Kamiński – fagot, Zbigniew Monkiewicz – waltornia
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

Ludomir Różycki – I Koncert fortepianowy g-moll op. 43 [32’]
Andante – Allegro
Andante con moto
Allegro giocoso

***
Maciej Zimka – Concerto grosso na kwintet dęty i orkiestrę kameralną (zamówienie FŁ – światowe prawykonanie)
Borys Latoszyński – Suita polska op. 60 [22’]
Edward Elgar – Preludium symfoniczne „Polonia” [14’]

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Dorobek artystyczny Ludomira Różyckiego, twórcy polskiego baletu narodowego i najwybitniejszego polskiego kompozytora operowego po Moniuszce, wciąż pozostaje mało znany. Przypadająca w tym roku 140. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci artysty jest okazją, by napisane przez niego utwory przybliżyć publiczności. 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, w Filharmonii Łódzkiej zabrzmi pierwszy z dwóch koncertów fortepianowych Różyckiego, utrzymany w stylu neoromantycznym, posiadający duże walory pianistyczne. Dyrygenci cenią tę kompozycję za rozbudowany aparat orkiestrowy, który zbliża ją do symfonii koncertującej. Partię solową tego wieczoru wykona ukraińska pianistka Olga Zado, laureatka międzynarodowych konkursów im. Vladimira Horovitza i Siergieja Prokofiewa, dyrektorka artystyczna cyklu koncertów muzyki kameralnej Finest Classics w Mannheim w Niemczech. W programie koncertu znajdą się również Suita polska op. 60 Borysa Latoszyńskiego, Preludium symfoniczne „Polonia” Edwarda Elgara, a także światowe prawykonanie utworu zamówionego przez Filharmonię Łódzką: Concerto grosso na kwintet dęty i orkiestrę kameralną skomponował Maciej Zimka, akordeonista i kompozytor, aranżer i animator kultury oraz pedagog w Akademii Muzycznej w Krakowie.

By podkreślić charakter koncertu, odbywającego się w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Filharmonia Łódzka przygotowała promocję: przez 11 dni – od 1 do 11 listopada – bilety na ten koncert będzie można kupić za 11 zł. Cena ta obowiązuje zarówno w kasach FŁ, jak i online.

Vincent Kozlovsky, fot. Grzegorz Mart
Olga Zado, fot. Irina Kovaleva