Październik '24

PRZERWA

Felix Mendelssohn – IV Symfonia A-dur op. 90 „Włoska” [30']

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski

O godz. 18.15 zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski.

Barok to czas rozkwitu muzyki instrumentalnej. Antonio Vivaldi potrafił odpowiedzieć na powstały w ten sposób popyt – skomponował około 500 koncertów na instrumenty solowe i orkiestrę, wśród których ważne miejsce zajmują te na instrumenty dęte. Podczas drugiego koncertu symfonicznego w sezonie 2024/2025 wybrzmią dwa spośród nich. Najpierw solistką będzie Dorota Cegielska, wieloletnia fagocistka Orkiestry Symfonicznej FŁ, a następnie dołączy do niej Aleksandra Rojek, oboistka Filharmonii Narodowej. Program pierwszej części koncertu dopełni refleksyjna Elegia żyjącego w XIX wieku włoskiego kompozytora operowego, Amilcare Ponchiellego.

Po przerwie zabrzmi zaś muzyka włoska widziana z dystansu, przez kompozytora z północnej strony Alp. IV Symfonia Włoska Felixa Mendelssohna to owoc jego wyprawy na Półwysep Apeniński i spotkania z tamtejszą tradycją muzyczną oraz – wedle słów samego kompozytora – najbardziej radosny utwór, jaki kiedykolwiek stworzył.

Na zdjęciu: Aleksandra Rojek (fot. Agnieszka Deluga-Góra), Dorota Cegielska (fot. Jerzy Maciej Koba)