Październik '24

Konstantin Heidrich – wiolonczela

Baltic Neopolis Orchestra

Paweł Łukaszewski – „Neopolis Concerto” na skrzypce i orkiestrę smyczkową

Marcelo Nisinman – „13 Variations on a Polish Melody” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę

Mikołaj Piotr Górecki – „Druga przestrzeń” na koncertujący kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej

Wojciech Kilar – „Orawa”

Podczas koncertu dzieci mogą skorzystać z bawialni. Szczegóły tutaj.

Pochodząca ze Szczecina Baltic Neopolis Orchestra przywiezie do Filharmonii Łódzkiej program zarejestrowany na wydanej w 2022 roku, jubileuszowej płycie Polish Concerti. W jego skład wejdą przede wszystkim dzieła polskiej muzyki XX i XXI wieku. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa utwory powstałe na zamówienie zespołu – Drugą przestrzeń Mikołaja Piotra Góreckiego inspirowaną wierszem Czesława Miłosza o tym samym tytule oraz Neopolis Concerto Pawła Łukaszewskiego, w którym kontemplacyjność miesza się z żywiołowością i groteską.

Program dopełnią: 13 Variations on a Polish Melody, czyli interpretacja polskiej muzyki ludowej przez argentyńskiego bandoneonistę i kompozytora Marcela Nisinmana oraz Orawa – niezmiennie uwielbiany przez publiczność utwór Wojciecha Kilara czerpiący z podhalańskiego folkloru.

Emanuel Salvador, fot. Materiały prasowe

Baltic Neopolis Orchestra, fot. Hubert Grygielewicz

Koncert przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.