Marzec '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SPECJALNY

RICHARD BONA

2 lutego 2024, 19.00 Kup bilet > Cena biletów: od 190 do 250 PLN

Wykonawcy:
Richard Bona – bas, wokal
Jesus Pupo – fortepian
Harvel Nakundi – perkusja

 

Richard Bona – zdobywca nagrody Grammy, multiinstrumentalista, producent, legenda basu, prawdopodobnie najbardziej wszechstronny muzyk naszych czasów i wokalista rozpoznawalny po pierwszej frazie, człowiek instytucja. Urodzony w wiosce w centralnym Kamerunie przez Rumunię i Paryż dotarł do Nowego Jorku, gdzie jego charyzmę natychmiast docenili giganci jazzu: Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej grupie.

Bona objechał świat dookoła w towarzystwie legend, by wkrótce zasłynąć jako autor własnych projektów.

Czerpie ze swoich afrykańskich źródeł, ale jednocześnie pozostaje na bieżąco z nowym brzmieniem muzyki globalnej. Richard Bona wyruszył w muzyczną podróż, łącząc afrobeats z melodiami muzyki karaibskiej i latynoskiej. Ta fuzja stworzyła unikalny i porywający styl, który urzeka ludzi na całym świecie i sprawia, że jest jedną z najważniejszych postaci w muzyce światowej, jazzie i afropopie.

„Każdy basista, który mnie ogląda, myśli, że gram coś innego niż w rzeczywistości. Technika, którą stosuję, pozwala na łączenie wszystkiego z wszystkim, balafonu, gitary i wokalu. Wygląda to dziwnie. To, jak się ruszam, nie jest typowe dla basisty. Czy to źle? Nie wiem”.

Koncerty Kameruńczyka to nie tylko pokaz muzycznego geniuszu i fascynujące połączenie różnorodnych dźwiękowych inspiracji. Richard Bona słynie również z fenomenalnego poczucia humoru, scenicznej swobody i wspaniałego kontaktu z publicznością. Artysta świetnie odnajduje się na polskich estradach.

„Każdy język ma swój rytm i brzmienie. Polacy mają piękny język i to słychać w ich muzyce. Przekonałem się o tym współpracując z Anną Marią Jopek. Macie wrażliwą publiczność, która rozpoznaje wszelkie niuanse w muzyce, słucha i docenia różne style. Chociaż nie znacie języka, w jakim śpiewam, stojąc na estradzie czuję, że rozumiecie moją opowieść”.

 

 

Richard Bona at the Quincy Jones BBC Proms
Richard Bona & Bobby McFerrin
Richard Bona – Still There | Live Acoustic
Richard Bona & Frankfurt Radio Big Band

 

 

Richard Bona, fot. Rebecca Meek

Archiwum koncertoweArchiwum informacji