KONCERT ORATORYJNY

Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

J. Haydn – Oratorium „Pory roku” Hob. XXI/3

Prowadzenie konceru: Małgorzata Janicka-Słysz

Zmienność i cykliczność pór roku od zawsze fascynowały artystów. Stały się też inspiracją dla Josepha Haydna, który zjawiska przyrody oddał muzyką w oratorium „Pory roku”. Libretto autorstwa Gottfrieda van Swietena, oparte na poemacie Jamesa Thomsona, odmalowuje piękno natury, ale brak w nim zupełnie akcji dramatycznej. Kolejne okresy życia człowieka porównane są do pór roku – zima odpowiada więc śmierci. Zakończenie nie jest jednak pesymistyczne; niesie myśl, że człowiek, który „prowadził niezepsute życie”, zasługuje na szczęście wieczne. W utworze zachwyca dźwiękowe naśladownictwo zjawisk przyrody i związanych z nimi obrządków i zwyczajów: przejście od mroźnej zimy do wiosny, ciężkie powietrze przez burzą, polowanie czy festyn towarzyszący winobraniu. Głosy solistów często splatają się z partiami chóru, co wskazuje na to, że istnienie pojedynczego człowieka jest zawsze zakorzenione w zbiorowości. Wykonanie tego dzieła poprowadzi Łukasz Borowicz, dyrygent-szef orkiestry i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, laureat wielu nagród (m.in. Paszportu „Polityki”, Koryfeusza Muzyki Polskiej, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida).

Łukasz Borowicz, fot. Katarzyna Zalewska
Łukasz Borowicz, fot. Ksawery Zamoyski