KONCERT SYMFONICZNY

Camille Saint-Saëns – III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa” [36’]
Adagio – Allegro moderato – Poco adagio
Allegro moderato – Presto – Maestoso – Allegro

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Agata Kwiecińska. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Tuba to największy i najniżej grający instrument z grupy dętych blaszanych. Wśród przodków ma między innymi starorzymską tuba romana, pochodzącą od Etrusków i wykorzystywaną przede wszystkim w wojsku, oraz wywodzące się z Persji cynki, popularne w Europie w renesansie i baroku. Z uwagi na swoją skalę i potężny dźwięk tuba najczęściej wykorzystywana jest jako podstawa harmoniczna w orkiestrze – program z tubą w roli głównej to prawdziwa gratka! Koncert na tubę f-moll angielskiego twórcy Ralpha Vaughana Williamsa jest pierwszym w historii muzyki koncertem na ten instrument. Został napisany w 1954 roku dla Philipa Catelineta, głównego tubisty Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Początkowo recenzenci odnosili się do tego utworu krytycznie, uznając go za ekscentryczny pomysł starzejącego się kompozytora, ale wkrótce stał się on najpopularniejszą kompozycją Williamsa i podstawą repertuaru wielu tubistów. Koncert zagra norweski solista i kameralista Øystein Baadsvik. Swoją miłość do tuby wyraża nie tylko podczas występów; nagrywa płyty, prowadzi kursy mistrzowskie i na różne sposoby popularyzuje ten mało znany instrument: występuje jako mówca TedX, a jego nagrania „nietubowych” przebojów na YouTube zdobyły ponad 7 milionów wyświetleń.

Niezwykle ciekawym utworem jest też Symfonia organowa, w której Camille Saint-Saëns przewidział udział instrumentu kojarzącego się raczej z solowymi recitalami lub udziałem w liturgii, niż ze współpracą z orkiestrą. Za manuałami zasiądzie Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej.

Øystein Baadsvik, fot. z archiwum artysty