KONCERT SYMFONICZNY

Andante con moto
Scherzo. Allegro vivace – Trio
Allegro vivace

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Konrad Mielnik. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Koncert skrzypcowy Albana Berga nosi niecodzienny tytuł „Pamięci anioła”. Kim był ów anioł? To Manon Gropius, tragicznie zmarła w wieku 19 lat córka Almy Mahler i Waltera Gropiusa, z którymi kompozytor się przyjaźnił. Koncert z 1935 roku jest najsłynniejszym utworem Berga i jednym z niekwestionowanych arcydzieł muzyki XX wieku. W mistrzowski sposób łączy zasady tonalności i dodekafonii (Berg był uczniem twórcy tej techniki Arnolda Schönberga) – zasady, zdawałoby się, całkowicie sobie przeciwstawne i niemożliwe do pogodzenia. Utwór ten wykona Maria Sławek – koncertująca solistka i kameralistka, pedagog, popularyzatorka twórczości Mieczysława Wajnberga.

W twórczości Franza Schuberta do najważniejszych utworów należy  Dziewiąta – ostatnia – Symfonia, która także zabrzmi tego wieczoru. Jej rozmach zainspirowała IX Symfonia Beethovena, której wiedeńskiego prawykonania wysłuchał Schubert jako 27-latek. Przez dugi czas uważano, że IX Symfonia została ukończona przez Schuberta zaledwie na kilka miesięcy przed śmiercią, ostatnio jednak wiele wskazuje na to, że powstała trzy lata wcześniej i po  śmierci autora pod inną nazwą przeleżała 10 lat w szufladzie jego brata. Tak czy owak, mamy do czynienia z arcydziełem, które harmonijnie łączy majestatyczność z pogodnym nastrojem.

Maria Sławek, fot. Anita Wąsik-Płocińska
José María Moreno, fot. z archiwum artysty