Czerwiec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

FESTIWAL SZTUKA ŹLE OBECNA

14 maja 2023, 19.00 Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej FŁ

 

Koncert realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej

 

 

Wykonawcy:
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Anna Sułkowska-Migoń – dyrygentka
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:

Miłosz Magin – Koncert klarnetowy [40’]
Miłosz Magin – II Symfonia na orkiestrę smyczkową i kotły (światowe prawykonanie)
Andantino
Presto
Andante
Allegro

Roman Ryterband – Poemat symfoniczny „Vida heroica” [25’]

 

 

Od 14 kwietnia do 14 maja 2023 roku Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje Festiwal Sztuka Źle Obecna, poświęcony kompozytorom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce.

Celem imprezy jest popularyzacja ich twórczości i przywrócenie jej kanonowi muzyki polskiej. Sztuka ta – jak piszą organizatorzy – „niosła w sobie bunt przeciwko zniewoleniu, odnosiła się bardzo często do osobistych przeżyć związanych z represjami, jakie spotkały polskie społeczeństwo w latach 1945–1990 ze strony komunistów”.

W programie festiwalu znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Andrzej Panufnik, Antoni Szałowski, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Roman Padlewski, Tadeusz Zygfryd Kassern, Stefan Behr. Niektórzy z nich zdecydowali się na emigrację jako akt protestu wobec władz komunistycznych, inni, mimo trudności ideologicznych, próbowali tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie.

Festiwal odbędzie się w siedmiu miastach (Wrocław, Nysa, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Jelenia Góra oraz Łódź), bezpłatne bilety można zarezerwować przez stronę www.sztukazleobecna.pl. Tam również znaleźć można więcej informacji o festiwalu i szczegółowy program koncertów.
W niedzielę o godz. 18.15 odbędzie się rozmowa moderowana, stanowiąca wprowadzenie do koncertu i prezentująca założenia festiwalu. Udział w niej wezmą: Jakub Stefek, Krystyna Juszyńska oraz Margot Magin - córka kompozytora.

 

Anna Sułkowska-Migoń, fot. Joanna Gałuszka

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.