Wrzesień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

23 września 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Linus Roth – skrzypce
Ronald Zollman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski

 

Program:
Mieczysław Wajnberg – Koncert skrzypcowy g-moll op. 67 [27’]
Allegro molto
Allegretto
Adagio
Allegro risoluto

***

Bohuslav Martinů – „Pamięci Lidic” [9’]

Igor Strawiński – Suita z muzyki do baletu „Ognisty ptak” (wersja 1919) [22’]
Introdukcja
Taniec Ognistego Ptaka z wariacjami
Taniec księżniczek
Piekielny taniec poddanych czarownika Kościeja
Kołysanka
Hymn

 

O godz. 18.15 zapraszamy do Sali Kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski. Wstęp wolny.

 

Gdy w 2006 roku niespełna trzydziestoletni niemiecki skrzypek Linus Roth zdobył nagrodę ECHO Klassik za swój debiutancki album wydany przez EMI, został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących skrzypków swojego pokolenia. Tę opinię potwierdził swoim dalszym  rozwojem artystycznym; pięć lat temu odebrał kolejną nagrodę ECHO Klassik, tym razem za nagranie koncertów skrzypcowych Dmitrija Szozstakoicza i Piotra Czajkowskiego, które uznano za wyjątkowo dojrzałe i świadczące o wielkim kunszcie. Roth – obecnie profesor skrzypiec w Leopold-Mozart-Zentrum na Uniwersytecie w Augsburgu oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Ibiza Concerts – jest też ceniony jako adwokat niesłusznie zapomnianych kompozytorów. W swej działalności koncertowej i nagraniowej szczególną uwagę poświęca Mieczysławowi Wajnbergowi(1919–1996), polskiemu kompozytorowi pochodzenia żydowskiego, który większą część życia spędził w Związku Radzieckim. Roth jako pierwszy nagrał wszystkie jego dzieła na skrzypce i fortepian, a w 2015 roku założył Międzynarodowe Towarzystwo im. Mieczysława Wajnberga. W Filharmonii Łódzkiej artysta wykona Koncert skrzypcowy g-moll tego kompozytora. Ujawnia on związki z twórczością Szostakowicza, który był mentorem i przyjacielem Wajnberga i którego twórczością wyraźnie inspirował się ten urodzony w Warszawie twórca.

Słuchając muzyki do baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego, pozostajemy w kręgu muzyki powstałej na terenie Rosji. Muzyka do tej sztuki, osnutej na motywach jednej z rosyjskich baśni, zachwyca feerią orkiestrowych barw i ekspresyjną melodyką. Należy do dzieł, które ukształtowały historię baletu XX wieku. Postać Strawińskiego także w pewien sposób związana jest z Polską, a nawet z Łodzią: poprzez osobę Aleksandra Tansmana, urodzonego w Łodzi kompozytora, który fascynował się twórczością autora „Święta wiosny” do tego stopnia, że napisał o nim książkę biograficzną. 

Trzeci utwór w programie koncertu także wyszedł spod pióra kompozytora słowiańskiego: to poemat symfoniczny „Pamięci Lidic” czeskiego twórcy Bohuslava Martinů (1890–1959). Utwór ten upamiętnia Czechów zamordowanych przez nazistów podczas pacyfikacji podpraskiej wsi Lidice w 1942 roku. Prawykonanie, które odbyło się rok później w Nowym Jorku poprowadził polski dyrygent Artur Rodziński. Martinů wprowadził tu motyw losu z V Symfonii Beethovena i melodię hymnu do św. Wacława, patrona Czech, który zginął śmiercią męczeńską. Tego wieczoru batuta znajdzie się w ręku Belga Ronalda Zollmana, głównego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonicznej w Pilźnie.

 

 

Linus Roth, fot. Diego Franssens

Archiwum koncertoweArchiwum informacji