Wrzesień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2022/2023

16 września 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Rafał Bartmiński – tenor
Marc Laforêt – fortepian
Paweł Przytocki – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna i FŁ

 

Program:
Roman Palester – „Dożynki” z baletu „Pieśń o Ziemi” [9’]
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [32’]
Maestoso
Larghetto
Allegro vivace

***

Karol Szymanowski – Balet-pantomima w 1 akcie i 2 odsłonach „Harnasie” op. 55 [40’]

 

Prowadzenie koncertu: Lech Dzierżanowski

Przed koncertem, o godz. 18.15, w Sali Kameralnej odbędzie się wprowadzenie do koncertu, które przedstawi Lech Dzierżanowski. Wstęp wolny.

 

 

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny wypełni muzyka kompozytorów polskich. II Koncert fortepianowy f-moll Chopina zagra francuski pianista Marc Laforêt. W 1985 roku zdobył II miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Ten sukces zapoczątkował jego światową karierę: występował w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie, wielokrotnie także w Polsce, w tym w Filharmonii Łódzkiej. Na jego repertuar składają się utwory Chopina, Liszta, Skriabina, Bacha, Mozarta, Beethovena, Ravela, Brahmsa, Scarlattiego, Schuberta, Schumanna, Janáčka, Debussy'ego i Rachmaninowa. Muzykę Chopina nagrał także na płyty. Urodzony w 1966 roku w Paryżu, jako dziecko uczył się pod okiem Artura Rubinsteina. Wspomina, że artysta „był człowiekiem wyjątkowo inteligentnym, bardzo pogodnym i całkowicie oddanym muzyce”.

Utworem o sto lat młodszym od Koncertu f-moll Chopina jest muzyka do baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego. To wyjątkowa pozycja w repertuarze Filharmonii Łódzkiej, gdyż utwór ten zabrzmiał podczas inauguracji nowej sali koncertowej w 2004 roku. Tym razem będzie okazją do podziwiania brzmienia Chóru FŁ, który właśnie rozpoczął współpracę z nowym chórmistrzem, Arturem Kozą. Koza, absolwent szkoły muzycznej im. Wieniawskiego w Łodzi, od czasu studiów związany był z Wrocławiem, gdzie ukończył Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfonicznej i był m.in. dyrygentem-asystentem Chóru Narodowego Forum Muzyki. Obecnie powraca do Łodzi. Partię solową „Harnasiów” wykona Rafał Bartmiński.

Program koncertu dopełni drugi utwór sceniczny: „Dożynki” z baletu „Pieśń o Ziemi” Romana Palestra. Utwór powstał na zamówienie Polskiego Baletu Reprezentacyjnego dzięki inicjatywie Jana Lechonia, attaché kulturalnego ambasady polskiej w Paryżu, który chciał, aby Polska zaprezentowała się w ten sposób na Międzynarodowej Wystawie Techniki i Sztuki w 1937 roku. Choć dzieło zostało wówczas nagrodzone złotym medalem, a wykonujący go zespół otrzymał Grand Prix, balet jest w Polsce mało znany, podobnie jak i inne utwory Palestra; to rezultat zapisu cenzury, którym objęto twórczość tego kompozytora w czasach komunistycznych z powodu jego emigracji. W ostatnich latach jego utwory są coraz częściej wykonywane, zarówno w sali koncertowej, jak i na scenie. Koncert inauguracyjny poprowadzi dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki.

 

 

Rafał Bartmiński, fot. Michał Heller
Marc Laforêt, fot. z archiwum artysty

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji