luty '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY 200 LAT POLSKIEGO ROMANTYZMU

REZYDENCJA ARTYSTYCZNA CAMILLE THOMAS W FŁ

11 lutego 2022, 19.00 Kup bilet > Cena: normalny 60-50 PLN, ulgowy 50-40 PLN

Z przyczyn niezależnych od Filharmonii Łódzkiej nie wystąpi skrzypaczka Bomsori Kim. W związku z tym program wieczoru uległ zmianie.
Bomsori Kim i Camille Thomas zagrają pierwotnie planowany na ten wieczór Koncert podwójny Johannesa Brahmsa 3 czerwca 2022 roku.

 

Koncert poświęcony będzie pamięci zmarłego 7 stycznia tego roku Bogdana Pawełczyka, wieloletniego muzyka Orkiestry Symfonicznej FŁ, który grał na rożku angielskim i oboju.

 

Wykonawcy:
Camille Thomas – wiolonczela
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program: 
F.I. Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30
R. Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
R. Schumann – IV Symfonia d-moll op. 120 

 

Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik

 

W 1822 roku w Wilnie ukazały się drukiem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, co dziś uznajemy za symboliczny początek nowej epoki. W dwusetlecie tego wydarzenia obchodzony jest Rok Romantyzmu Polskiego. Włącza się weń Filharmonia Łódzka, proponując trzy koncerty z cyklu „200 lat polskiego romantyzmu”. Na pierwszym z nich zabrzmi uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Opowieść o XVII-wiecznych piratach regionu Karaibów to jedyna opera w dorobku tego twórcy (1807–1867). Powstała w latach 30. XIX stulecia, ale na prawykonanie musiała czekać aż ćwierć wieku. Zdradza wpływy opery francuskiej. Obecnie wraz z innymi dziełami Dobrzyńskiego – m.in. II Symfonią c-moll „Charakterystyczną” – jest coraz częściej wykonywana. W programie wieczoru znajdą się też utwory Roberta Schumanna: Koncert wiolonczelowy a-moll oraz IV Symfonia d-moll. O Koncercie wiolonczelista Pablo Casals miał powiedzieć, że jest to „jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty”. Jego partię solową wykona francusko-belgijska wiolonczelistka Camille Thomas, która w bieżącym sezonie artystycznym związała się z Filharmonią Łódzką w ramach rezydencji artystycznej.

 


Camille Thomas, fot. Marcin Stępień
Paweł Przytocki, fot. Ireneusz Skąpski

Archiwum koncertoweArchiwum informacji