KONCERT SPECJALNY

Allegro con fuoco – Allegro moderato

Stanisław Moniuszko – Mazur z IV aktu opery „Straszny Dwór” [6’]
Myrosław Skoryk – Taniec hiszpański [4’]

Wydarzenie organizowane jest z okazji odbywającej się w Łodzi Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której obecnie przewodzi Polska. Jednak będą mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni, bowiem koncert jest otwarty dla publiczności.

Program wieczoru łączy kanon muzyki polskiej i ukraińskiej: oprócz utworów Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego i Pendereckiego usłyszymy także ukraińskich klasyków – Bortniańskiego i Skoryka.

Muzycy Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy od maja przebywają w Polsce, gdzie mogą bezpiecznie kształcić się pod okiem najlepszych pedagogów z Polski i Ukrainy. Orkiestra ma status zespołu narodowego, a jej członkami są najwybitniejsi artyści z całego kraju. Na co dzień koncertują w najlepszych salach Europy i świata. W tym roku kilkakrotnie wystąpili także w najważniejszych salach koncertowych naszego kraju.

Obecnie w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod opieką Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich Jurka Dybała.

Wojciech Niedziółka to gwiazda tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jako jedyny z Polaków został zakwalifikowany do drugiego etapu. Jest także zdobywcą wielu prestiżowych nagród w innych konkursach skrzypcowych. Obecnie studiuje na łódzkiej Akademii Muzycznej pod okiem Łukasza Błaszczyka.

Muzyków poprowadzi znakomity francuski dyrygent Rémy Ballot, który od niemal dwudziestu lat mieszka w Wiedniu i związany jest z tamtejszymi filharmonikami i słynną Operą Wiedeńską. Uznawany jest też za jednego z najlepszych interpretatorów muzyki barokowej oraz klasyki współczesnej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, współpracuje ze znanymi wydawnictwami muzycznymi i koncertuje na całym świecie.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański”, fot. z archiwum zespołu
Wojciech Niedziółka, fot. z archiwum artysty