Styczeń '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT NOWOROCZNY

7 stycznia 2022, 19.00 Kup bilet > Cena: normalny 60–50 PLN, ulgowy 50–40 PLN

Z przyczyn niezależnych od Filharmonii Łódzkiej nastąpiła zmiana solisty. Partię fortepianu w II Koncercie c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa zamiast Lukáša Vondráčka wykona Beata Bilińska. 

 

Wykonawcy:
Beata Bilińska – fortepian 
Michał Nesterowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:
S. Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
F. Mendelssohn – III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”

 

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 

II Koncert fortepianowy Siergieja Rachmaninowa jest najpopularniejszym z jego wielkich symfonicznych dzieł. Pełen patosu, a jednocześnie liryzmu, zwraca uwagę znakomitym wykorzystaniem technicznych i kolorystycznych możliwości instrumentu solowego w połączeniu z orkiestrą. Skojarzenie z Czajkowskim za sprawą patetycznych akordów, otwierających część pierwszą Koncertu c-moll, nie jest przypadkowe: twórca „Damy pikowej” stanowił dla Rachmaninowa ogromny autorytet, zwłaszcza że miał on szczęście poznać go osobiście. Utwór ten usłyszymy w interpretacji Beaty Bilińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich pianistek. Jest wykładowczynią Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od ponad dwudziestu lat koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i na świecie. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego, a w 2011 roku prawykonała II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. W swoim dorobku fonograficznym ma 12 płyt. Dwukrotnie nominowana była do Paszportu „Polityki", pięciokrotnie – do nagrody Fryderyk. To drugie wyróżnienie otrzymała za nagranie Koncertu Kilara. W programie wieczoru znajdzie się także symfonia „Szkocka” Feliksa Mendelssohna, zainspirowana surowym pięknym przyrody tego północnego kraju.

 

Beata Bilińska, fot. z archiwum artystki

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.