KONCERT CHÓRALNY

Spring Carol
Deo Gracias
Recession

Słowa „O magnum mysterium” – z łaciny „wielka tajemnica” – rozpoczynają jedno z responsoriów liturgii Narodzenia Pańskiego. Tajemnica Bożego wcielenia, niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów wielu dziedzin sztuki, nie pozostawiła obojętnymi muzyków. Chór Filharmonii Łódzkiej przedstawi utwory dwudziestowieczne, podkreślające religijny aspekt świąt Bożego Narodzenia. Występują one w dorobku twórców różnych krajów i stylów:  francuskiego neoklasyka Francisa Poulenca, Benjamina Brittena – uważanego za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku, Anglika Gustava Holsta, najbardziej znanego z cyklu „Planety”, hiszpańskiego kompozytora i dyrygenta muzyki chóralnej Javiera Busto, szkockiego kompozytora i dyrygenta katolickiego Jamesa MacMillana czy Brytyjki Roxany Panufnik, córki Andrzeja Panufnika. Brzmienie zespołu wokalnego kreuje uroczystą, pełną duchowości atmosferę i podkreśla humanistyczny aspekt nadchodzących świąt. Delikatne dźwięki harfy w „Ceremony of Carols” Brittena tworzą aurę wręcz anielską.  Koncert jest okazją do podziwiania umiejętności i talentu chórzystów Filharmonii Łódzkiej, którzy od półtora roku pracują pod kierunkiem chórmistrza Artura Kozy.

Artur Koza, Chór FŁ, fot. Dariusz Kulesza