KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

19 sierpnia 2023, 19.00

ROGÓW
scena plenerowa w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ul. Leśna 5b

Zespół The ThreeX w składzie:
Krzysztof Kokoszewski – skrzypce
Jacek Stolarczyk – skrzypce
Jacek Obstarczyk – fortepian

W programie autorskie kompozycje zespołu inspirowane muzyką klasyczną, filmową i rockową

Niestandardowy skład tria The ThreeX zachęca muzyków do odważnych poszukiwań. Dwaj skrzypkowie i pianista prezentują własne kompozycje, inspirując się słynnymi utworami muzyki klasycznej i nie tylko: Sonata „Księżycowa” Beethovena łączy się z hitami Metalliki i partyturami filmowymi Ennia Morricone, „Lot Trzmiela” Rimskiego-Korsakowa spotyka się z tangiem Piazzolli, a wszystko przyprawione szczyptą zabawy i sporą dawką humoru. Członkowie zespołu to absolwenci renomowanego uniwersytetu muzycznego w Wiedniu i laureaci międzynarodowych konkursów. Przez 20 lat działalności występowali w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Koncertowali podczas licznych festiwali w wielu renomowanych salach, takich jak Izumi Hall w Osace, Shanghai Symphony Orchestra Hall, Toppan Hall w Tokio czy Gläserner Saal słynnego wiedeńskiego Musikverein. Są laureatami złotego medalu na Osaka Chamber Music Competition & Festa w Japonii. W 2017 roku brali udział w programie telewizyjnym „Mam talent”.

Wystąpią w otoczeniu cennego drzewostanu, który został zgromadzony w arboretum w Rogowie – ogrodzie leśnym, należącym do najcenniejszych tego typu placówek w Europie. W arboretach (z łac. arbor – drzewo), zwanych też ogrodami dendrologicznymi (z grec. dendron – drzewo), kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi nad nimi badania. Początki rogowskiego ogrodu sięgają roku 1919, kiedy to utworzono Lasy Doświadczalne warszawskiej SGGW do prowadzenia badań naukowych i zajęć dydaktycznych dla studentów leśnictwa.  Cały teren jest zagospodarowany w sposób naturalny. Kolekcje obejmują niemal 2400 gatunków i odmian. Wiele roślin zostało po raz pierwszy wprowadzonych do uprawy w Polsce właśnie tutaj. Dominują drzewa i krzewy liściaste, wśród nich imponująca kolekcja klonów. Są też rośliny iglaste, egzotyczne oraz drzewa i krzewy pochodzące z Azji, głównie z Chin. Prowadzone tu badania pozwalają między innymi poznać przydatność obcych gatunków drzew dla polskiej gospodarki. Spacerowicze za najpiękniejsze uznają zwykle malownicze alpinarium ze strumykiem, stawami i pagórkami, chętnie odwiedzają też muzeum, poruszające różnorodną tematykę leśną i ekologiczną.

The Threex, fot. Aleksandra Rak
The Threex, fot. Marianna Perun