Lipiec '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 23. FESTIWALU „KOLORY POLSKI”

2 lipca 2022, 19.00

BEŁDÓW, kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39

 

Wykonawcy:
Erlendis Quartet w składzie: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk, Wojciech Jurkiewicz – gitary

 

Program:
I. Albeniz – Tango
I.J. Paderewski (opr. Erlendis Quartet) – Nokturn op. 16 nr 4, „Album tatrzańskie” op. 12 (fragmenty)
L. Brouwer – „Pejzaż kubański w deszczu”
G. Rodriguez (opr. Erlendis Quartet) – „La Cumparsita”
C. Nielsen (opr. Erlendis Quartet) – Pięć utworów na fortepian op. 3 (wybór)
W.A. Mozart (opr. Erlendis Quartet) – Divertimento D-dur KV 136 (fragmenty)
E. Lecuona (opr. Erlendis Quartet) – „Suita andaluzyjska”

 

Wstęp wolny

 

„Erlendis” w języku islandzkim oznacza „poza  granicami”. Słowo to stało się nazwą kwartetu gitarowego i stanowi jednocześnie deklarację artystyczną jego członków, którzy sięgają po różnorodną muzykę, wciąż poszerzając granice swojej wyobraźni. Erlendis Quartet powstał w 2013 roku w Poznaniu. Jego członkowie są absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Międzynarodowe uznanie zdobyli dzięki znaczącym laurom konkursowym oraz licznym koncertom na całym świecie. Mają w dorobku między innymi pierwsze miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Radia Duńskiego (2017), pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), pierwsze miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016). Byli oklaskiwani również w Kanadzie, Holandii, Hiszpanii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie. Regularnie występują w Polsce i w Danii. Kwartet zdobył uznanie dzięki świetnemu porozumieniu między muzykami na estradzie, operowaniu  szeroką skalą dynamiczną, pełnym emocji interpretacjom oraz ciekawemu doborowi repertuaru. Ciągle pracuje nad jego poszerzeniem i wzbogaca go o nowe utwory.

Program, który kwartet przygotował na Kolory Polski to barwna mieszanka popularnych utworów od Mozarta po twórców XX wieku. Obok opracowań dzieł fortepianowych czy orkiestrowych zabrzmi również „Pejzaż kubański w deszczu” Kubańczyka Leo Brouwera, oryginalnie przeznaczony na kwartet gitarowy.

Koncert Erlendis Quartet odbędzie się w urokliwym kościele w Bełdowie – jednej z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, założonej zapewne jeszcze przed 1138 rokiem. Znajdujący się w niej kościół jest trzecią świątynią na tym samym miejscu (pierwsza powstała w XV wieku). Utrzymany jest w stylu neorenesansowym, ale zawiera znacznie starsze wyposażenie, pochodzące z wcześniejszych kościołów. Warto zwrócić uwagę między innymi na barokowe ołtarze – główny i boczne – z początków XVIII wieku, kamienne chrzcielnicę i kropielnicę z przełomu wieków XV i XVI, barokowe obrazy, krzyże i lichtarze. Nieopodal kościoła, na cmentarzu parafialnym, znajduje się Kaplica Przemienienia Pańskiego, zwana kaplicą Wężyków – mauzoleum rodzinne wybudowane w 1854 roku przez Jana Wężyka w kształcie świątyni greckiej z czterokolumnowym portykiem.

 

Erlendis Quartet, fot. z archiwum zespołu

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.