BANDONEGRO SYMFONICZNIE

29 grudnia 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 80 do 100 PLN

Zespół Bandonegro: Michał Główka – bandoneon, akordeon; Jakub Czechowicz – skrzypce; Marek Dolecki – fortepian; Marcin Antkowiak – kontrabas
Justyna Kwarcińska – dyrygentka
Jakub Kania, Magdalena Myszka – tancerze
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Magdalena Miśka-Jackowska

Astor Piazzolla – „Las cuatro estaciones porteñas” [30’]
Verano porteño
Otoño porteño
Primavera porteña
Invierno porteño

Astor Piazzolla – „Libertango” [6’]
Gerardo Matos Rodríguez – „La cumparsita” [7’]
Carlos Gardel – „Por una cabeza” [5’]
Carlos Gardel – „Volver” [4’]
Mariano Martinez – „El Tango de Roxanne” [7’]
Sting – „Englishman in New York” [3’]

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Magdalena Miśka-Jackowska. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

„Tango to taniec, którym można wyrazić nasze najgłębsze tęsknoty” – powiedział Astor Piazzolla (1921–1992), argentyński mistrz tanga, który nadał mu nowe oblicze, dostosowane do zmieniającego się świata. W jego ujęciu tango to nie tylko taniec i muzyka, ale także kultura, zmysłowość, sposób postrzegania świata. Twórczością Piazzolli inspiruje się między innymi zespół Bandonegro. Czterej młodzi polscy muzycy udowadniają, że nie trzeba urodzić się w Ameryce Południowej, by tango mieć we krwi. Wkroczyli do grona najbardziej rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku, co potwierdza między innymi fakt, że koncertowali w prestiżowych klubach tanga w Buenos Aires – tam, gdzie Astor Piazzolla. Prezentują zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo, tworzą też własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. W Łodzi wystąpią wraz z orkiestrą symfoniczną i tancerzami. Wybrali najsłynniejsze kompozycje z bogatej historii tanga. Obok utworów twórcy tango nuevo wykonają kompozycje Carlosa Gardela, sławnego pieśniarza tanga i producenta filmowego, który wywarł znaczny wpływ na młodego Piazzollę. W rytmie ranga utrzymana jest też „La Cumparsita” Urugwajczyka Gerardo Matosa Rodrigueza, „Roxanne” Mariano Martineza, znana z filmu „Moulin Rouge”, oraz „Englishman in New York” z repertuaru Stinga.

Bandonegro, fot. z archiwum zespołu