Marzec '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Adam Bałdych Imaginary Quartet – Aleksandrów Łódzki

22 sierpnia 2015, 19.00 Aleksandrów Łódzki, kościół pw. św. Stanisława Kostki, pl. Kościuszki 13

Adam Bałdych nie ma nawet 30 lat, a krytycy już nie obawiają się porównywać skrzypka z Gorzowa Wielkopolskiego do artystów tej miary co Michał Urbaniak czy przedwcześnie zmarły Zbigniew Seifert. „Na tle wymienionych artystów, prawdziwych niekwestionowanych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny” – napisał Piotr Iwicki na łamach „Jazz Forum”. „Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – oceniał z kolei Ulrich Olshausen we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Na koncercie w Aleksandrowie Łódzkim będzie okazja, aby posłuchać utworów z dwóch ostatnich płyt Bałdycha. Mowa o świetnie przyjętych, choć mocno się od siebie różniących instrumentarium i nastrojem „Imaginary Room” oraz „The New Tradition” wydanych przez monachijską ACT MUSIC.

Pierwszy z krążków doceniono za wysmakowanie oraz wirtuozerię, ale i umiejętność współpracy solisty z zespołem. Drugi, który Bałdych nagrał z izraelskim muzykiem Yaronem Hermanem, tak recenzował Jędrzej Słodkowski na łamach „Gazety Wyborczej”: „Duet często dopuszcza do składu trzeciego zawodnika – ciszę. Ale to wcale nie znaczy, że Bałdych rezygnuje z gwałtownych skrzypcowych korkociągów. Na solowe rajdy wypuszcza się jednak z głową, stroni od pustej wirtuozerki, popisu dla popisu, co w przypadku muzyka o takich umiejętnościach i temperamencie świadczy o dużej klasie”.

W sobotni sierpniowy wieczór goście Kolorów Polski przekonają się, ile racji jest w przytaczanych recenzjach, słuchając m.in. kompozycji takich jak „Letter for E”, „Village Underground”, „The Room for Imagination” czy „Sleep Safe and Warm”.
 

Wykonawcy:
Adam Bałdych Imaginary Quartet w składzie: Adam Bałdych – skrzypce, Paweł Tomaszewski – fortepian, Michał Kapczuk – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • Kolory Aleksandrowa
    Artystyczny happening i plener malarski, w którym wziąć udział mogą artyści amatorzy, profesjonaliści, młodzież i dzieci. Każdy otrzyma sztalugę, krzesło, materiały plastyczne, a amatorzy – wsparcie artysty plastyka. Park Miejski, 12.00-17.00; zapisy: promocja@aleksandrow-lodzki.pl


Archiwum koncertoweArchiwum informacji