Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

ZAPRASZAMY NA KONCERT I OTWARCIE WYSTAWY

Zapraszamy dziś na koncert rozpoczynający sezon 2021/2022. Poprowadzi go Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny FŁ, wezmą w nim udział oba zespoły artystyczne FŁ: orkiestra i chór. Zabrzmi m.in. Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz w wykonaniu Julii Kociuban. Płyta z nagraniem tego utworu otrzymała nominację do Fryderyka w 2020 r. Płyta jest w sprzedaży w kasie biletowej FŁ, a w dniu koncertu będzie można uzyskać na niej autograf pianistki.
Koncert Bacewiczówny, pochodzący z 1949 roku,  nie był dotąd w Łodzi wykonywany. Kompozytorka stosuje  tu późnoromantyczną fakturę orkiestrową i wprowadza elementy  polskiego folkloru, m.in. parafrazę pieśni „Pije Kuba”, stylizację melodii „Oj, chmielu, chmielu” i dynamiczny rytm oberka.
Ponadto tego wieczoru usłyszymy  I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Choć to praca dyplomowa młodego, zaledwie 18-letniego twórcy, zarysowuje się już w niej indywidualność przyszłego kompozytora symfonii „Leningradzkiej”.
Chór Filharmonii Łódzkiej wykona pieśni polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego, który łączy elementy nowych technik kompozytorskich z reminiscencjami muzyki epok minionych, podkreślając znaczenie tradycji.
Słowo o muzyce wygłosi Konrad Mielnik.
Koncert odbędzie się z przerwą. Miło nam poinformować, że działalność wznowiła kawiarnia przy dolnym foyer, która zaprasza melomanów od g. 17.30 i w czasie przerwy.
Przed koncertem, o g. 18.15 otworzymy na foyer wystawę „Wspólnym głosem. Chór FŁ na tle tradycji chóralnych Łodzi” w analogowej, pełnej wersji. Przygotowała ją Bożena Pellowska-Chudobińska, archiwistka FŁ, która tak komentuje treść ekspozycji: „Począwszy od najdawniejszych zachowanych w Łodzi informacji dotyczących śpiewu chóralnego, historia ta prowadzi odbiorcę przez czas zaborów, odzyskiwania wolności, II wojnę światową, lata powojenne, po powstanie działającego przez 15 lat niezawodowego Chóru przy Filharmonii Łódzkiej i utworzenie wiosną 1969 roku Chóru Filharmonii Łódzkiej”.
Obostrzenia pandemiczne sprawiły, że na stacjonarną formułę tego wydarzenia trzeba było długo czekać. Wersja online jest cały czas dostępna na stronie internetowej FŁ. Wystawa podkreśla jubileusz 50-lecia istnienia Chóru FŁ, którego obchody zakończyły się w ubiegłym roku. Zachęcamy do lektury książki  "Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej" - do nabycia w kasie biletowej FŁ.

 

Fot. Dariusz Kulesza


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.