Czerwiec '23

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

WYSTAWA WITRAŻY

„Światłości promieniste. Cenzura sacrum. Twórczość Adama Stalony-Dobrzańskiego w rzeczywistości PRL” to tytuł wystawy, która towarzyszy niedzielnemu koncertowi  (14 maja) w Filharmonii Łódzkiej, odbywającemu się w ramach festiwalu „Sztuka źle obecna”.

Adam Stalony-Dobrzański (1904–1985) był malarzem, witrażystą, grafikiem, liternikiem i konserwatorem dzieł sztuki. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przyczynił się do odnowienia sztuki sakralnej w Polsce. W jego dorobku najważniejsze miejsce zajmują witraże, których stworzył co najmniej 344. Te dzieła, prawie wyłącznie sakralne, zrealizowane zostały dla 27 świątyń chrześcijańskich – katolickich, prawosławnych, a nawet protestanckiej. Przez znaczną część życia artysta tworzył także polichromie sakralne, realizując autorskie projekty w 30 świątyniach różnych wyznań na terenie Polski i obecnej Ukrainy.

Wystawa zwraca uwagę na tylko na jego niedoceniony dotąd dorobek, ale przyczynia się do odpowiedzi na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy. Stalony-Dobrzański doświadczył wielu przeciwności na swojej drodze zawodowej, co związane było z ograniczeniami w prezentacji sztuki sakralnej i nieporozumieniami prawosławnego twórcy z władzami PRL-u. W tym zakresie postać artysty łączy się z postaciami kompozytorów, których utwory są prezentowane podczas festiwalu „Sztuka źle obecna”.   

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu koncertu. Będzie ją można oglądać przed koncertami oraz w przerwach koncertów do końca maja.

Organizatorem festiwalu "Sztuka źle obecna" jest Instytut Pamięci Narodowej. 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.