NASŁUCHIWANIE Z TYMOTEUSZEM BIESEM

Gościem kwietniowego „Nasłuchiwania” będzie Tymoteusz Bies – pianista, kompozytor, producent muzyczny i aktor.

Tymoteusz Bies jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Friuli Venezia Giulia International Piano Competition oraz zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianowej. Od 2020 roku pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, którą sam ukończył w 2018 roku. W swoim repertuarze posiada przekrojowy wybór dzieł literatury fortepianowej – od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Koncertował w całej Polsce i wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Grał z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

W 2021 roku wziął udział w produkcji filmu „Chleb i sól” (reż. Damian Kocur, 2022) jako odtwórca głównej roli, wykonawca wykorzystanych w filmie utworów fortepianowych oraz autor muzyki. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i trzy nagrody na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podczas spotkania w sali kameralnej FŁ, które poprowadzi Agata Kwiecińska, artysta opowie o swoich planach, marzeniach i wykorzystanych szansach. Będzie również okazja posłuchania mini recitalu fortepianowego. Więcej o „Nasłuchiwaniu” tutaj.

Tymoteusz Bies, fot. Grzegorz Mart

2024-05