KONCERT CHÓRU W GDAŃSKU

Chór Filharmonii Łódzkiej wystąpił z koncertem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W piątek 23 lutego na Ołowiance w Gdańsku zespół wziął udział w wykonaniu „Requiem” Giuseppe Verdiego. Muzycy zostali przygotowani do występu pod kierunkiem swojego chórmistrza Artura Kozy.

W wykonaniu „Requiem” Verdiego w Gdańsku udział wzięła Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą jej dyrektora artystycznego George’a Tchitchinadze. Partie solowe wykonali znakomici soliści: sopranistka Soojin Moon-Sebastian, mezzosopranistka Małgorzata Walewska, tenor Tomasz Kuk oraz bas Łukasz Konieczny.

Łódzcy chórzyści ostatnio wykonywali mszę żałobną Verdiego 27 października ubiegłego roku na macierzystej estradzie. Wówczas koncert poświęcony był pamięci wybitnego basa-barytona Jarosława Bręka.

Polska Filharmonia Bałtycka mieści się w Gdańsku na wyspie Ołowianka. Wcześniej na tym terenie znajdował się kompleks miejskiej elektrowni, wybudowany w latach 1897–1898 przez berlińską firmę Siemens & Halske i dalej rozbudowywany do roku 1913. Po II wojnie światowej elektrownia funkcjonowała aż do 1996 roku. Nowatorską w skali kraju rewitalizację tego poprzemysłowego terenu przeprowadzono w latach 1998–2005, dostosowując go do potrzeb nowej Filharmonii. Zespół budynków składa się z 7 segmentów, obejmujących: główną salę koncertową na 1000 miejsc, salę kameralną (jazzową) na 200 miejsc, dwie sale wielofunkcyjne, foyer, hotel na 60 miejsc i zaplecze. Od 2007 roku w Filharmonii znajduje się brązowe popiersie Fryderyka Chopina, patrona Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wykonane przez Gennadija Jerszowa. W 2004 roku w sali koncertowej przeniesiono 91-głosowe organy o 4 manuałach i klawiaturze pedałowej, które wcześniej znajdowały się w katedrze w Lozannie.

Filharmonia Bałtycka, fot. DerHexer/Wikimedia Commons

2024-04