Kwiecień '24

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

„GLORIA ARTIS” DLA PAWŁA PRZYTOCKIEGO

Dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej otrzymał przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie Paweł Przytocki od 2008 roku prowadzi klasę dyrygentury. Wraz z szefem artystycznym naszych filharmoników Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali dyrygenci i profesorowie krakowskiej uczelni: Łukasz Borowicz i Włodzimierz Siedlik.

Paweł Przytocki ukończył studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jerzego Katlewicza. Był stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga i Petera Eötvösa. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą. Wielokrotnie występował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Jego aktywność koncertową dopełniają regularne nagrania płytowe i dla Polskiego Radia. Za płytę „Emil Młynarski Violin Concertos”, nagraną z Piotrem Pławnerem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, otrzymał nagrodę Fryderyk 2020 w kategorii muzyka koncertująca.

Dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina był w latach 1995–1997, ponownie funkcję tę pełni od 2017 roku.

Paweł Przytocki i łódzcy filharmonicy, fot. Marcin Stępień

Archiwum koncertoweArchiwum informacji