Lipiec '24

DOBROŃ - NOWE MUZEUM W MIEJSCOWOŚCI KONCERTU KOLORÓW POLSKI

Bytność na koncercie Kolorów Polski w najbliższą sobotę - w kościele w Dobroniu, gdzie wystąpi FudalaRot Duo - można połączyć z wizytą w nowym muzeum młynarstwa.
Muzeum w Osadzie Dwa Młyny w Talarze w gminie Dobroń zostało otwarte w sobotę, 7 lipca. Placówka nosi imię Jana Radgowskiego, który był wskrzesicielem idei odbudowy osady młyńskiej w dolinie rzeki Grabi. Można tam obejrzeć eksponaty ceramiczne, rzeźby oraz przedmioty zabytkowe, a także jeden z najstarszych w Polsce zabytkowych młynów wodno-elektrycznych.
Pierwsza historyczna wzmianka o młyńskiej osadzie w rozlewisku Grabi pochodzi z kronik Jana Długosza z 1568 roku. W zabytkowym obiekcie były kręcone filmy, m.in. „Znachor” i „Syzyfowe prace”. Jest to największy w Polsce drewniany młyn i jedyny zachowany w Europie Środkowej kompleks dwóch młynów wodnych.
W niedzielę, 14 lipca, muzeum będzie czynne w godzinach 13-19. Bilety kosztują 20 PLN (normalny) i 15 PLN (ulgowy). Odległość między muzeum a kościołem św. Wojciecha, gdzie odbędzie się koncert, to ok. 7 km.