Maj '24

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

CENTRUM EDUKACJI MUZYCZNEJ W KINIE BAŁTYK

W budynku dawnego kina Bałtyk, na tyłach gmachu Filharmonii Łódzkiej, powstanie wkrótce Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego. Związane z nim plany architektoniczne i organizacyjne przedstawili 3 kwietnia dyrektor FŁ Tomasz Bęben i Piotr Adamczyk, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

- To będzie muzyczny hub tego województwa – zapowiada dyrektor Tomasz Bęben. – Będzie eksplodować ideami edukacyjnymi na całe województwo,  a nawet poza jego granice. Dzięki temu w kolejnych latach przyciągniemy do filharmonii nowych melomanów.

Projekt nawiązuje do historii budynku i jego wcześniejszych funkcji: zostanie odtworzona fasada dawnego teatru Thalia, który funkcjonował w tym miejscu pod koniec XIX wieku, zostaną zachowane funkcje sali kinowej. Będzie ona przekształcona w salę koncertową średniej wielkości z estradą dla ok. 70 muzyków wyposażoną w profesjonalne nagłośnienie. W budynku będą też izolowane akustycznie sale warsztatowe, sale do prób sekcyjnych, interaktywna ekspozycja (jednym z jej bohaterów ma się stać pianista Artur Rubinstein, patron Filharmonii) i sklepik. Parking obok kina zostanie przekształcony w pełen zieleni łódzki podwórzec -dostępne dla wszystkich miejsce spotkań.

Centrum będzie miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych muzyką oraz szerzej - kulturą. Budowa ma pochłonąć 101 mln złotych i finansowana będzie z budżetu Unii Europejskiej przy wkładzie własnym zapewnionym przez Województwo Łódzkie.

Przed przystąpieniem do prac budowlano remontowych zostanie rozpisany konkurs architektoniczny, a prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku. Inwestycja ma być oddana do użytku w połowie 2028 roku.

 

Fot. Dariusz Kulesza

 

 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Maj '24

2024-05