KONCERT SYMFONICZNY

9 grudnia 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 PLN do 55 PLN

Meruert Karmenova – skrzypce (laureatka II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu)
Michał Nesterowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska

Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 [22’]
Stanisław Moniuszko – Uwertura koncertowa „Bajka” [13’]
Piotr Czajkowski – Suita z muzyki do baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a [23']
Uwertura
Tańce charakterystyczne
Walc kwiatów

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Agata Kwiecińska. Wstęp wolny.

Aż sześć lat miłośnicy wiolinistyki musieli czekać na kolejny Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zaledwie kilka tygodni po zakończeniu konkursowych zmagań w Łodzi wystąpi – obok Orkiestry Symfonicznej FŁ pod batutą Michała Nesterowicza – laureatka drugiej nagrody, Meruert Karmenova, która zachwyciła publiczność i jurorów swoją nieprzeciętną muzykalnością.

29-letnia Kazaszka kształciła się w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. W 2018 roku została rezydentką w Queen Elizabeth Music Chapel. Otrzymała wiele nagród, m.in. I nagrodę w International Violin Competition w Kazachstanie (2008), Ludwig van Beethoven International Violin Competition w Austrii (2010), European Music Games Competition w Kazachstanie oraz International Violin and Cello Competition Riga Classic Strings w Łotwie. W Łodzi Karmenova wykona II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, który przedstawiła w finale poznańskiej imprezy. Konkurs, którego 16. edycja niedawno się zakończyła, jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka. Kolejne edycje odbywają się co pięć lat, a wyjątki od tej reguły wymusiły II wojna światowa oraz pandemia koronawirusa.

Koncert otworzy jeden z najpopularniejszych XIX-wiecznych polskich utworów symfonicznych – uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. To niewątpliwie muzyka narracyjna, ale o czym opowiada? Tego nie wiadomo. Podtytuł „Opowieść zimowa” wskazuje na pokrewieństwo ze sztuką Szekspira, jednak brakuje przesłanek, aby stwierdzić, że istotnie to angielski dramaturg zainspirował Moniuszkę. Wiadomo za to dokładnie, jaka jest treść baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego – to baśniowa opowieść wigilijna stworzona przez E.T.A. Hoffmanna. Czajkowski oprawił go prawdziwie bajeczną muzyką, w której znalazły się takie przeboje sal koncertowych, jak „Taniec Cukrowej Wróżki” czy „Walc kwiatów”, jeden z najpiękniejszych walców w dziejach muzyki. Czy można wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tej muzyki?

Koncert odbywa się w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Meruert Karmenova, fot. Leszek Zadoń