PIERWSZY DYRYGENT GOŚCINNY

Michał Nesterowicz

Od sezonu artystycznego 2018/2019 pierwszym dyrygentem gościnnym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina jest Michał Nesterowicz – pierwszy dyrygent gościnny także Sinfonieorchester Basel.


Urodził się 9 lutego 1974 we Wrocławiu. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 roku. Zaledwie dwa lata później został laureatem VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 2004 roku jako niespełna trzydziestolatek objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rok 2008 przyniósł zwycięstwo w IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Cadaqués w Hiszpanii i propozycję objęcia stanowiska dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Santiago de Chile. W późniejszym okresie był dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfónica de Tenerife.

 

Regularnie zapraszany do współpracy przez najlepszych, pracował z artystami takimi jak: Ewa Podleś, Angela Marambio, Gwendolyn Bradley, Shlomo Mintz, Rachel Barton Pine, Ivan Monighetti. Javier Perianes czy Patricia Kopatchinskaja.
W Polsce występował ze znakomitymi zespołami: Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Sinfonietta Cracovia i, wielokrotnie, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej.
Doceniany na arenie międzynarodowej, stał za pulpitem dyrygenckim m.in. BBC Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Gulbenkian Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, NDR Elbphilharmonie Orchester.
W sezonie 2016/2017 debiutował z Royal Concertgebouw Orchestra, odbył pierwsze koncerty w Berlinie i Wiedniu z Konzerthausorchester, pierwsze spotkania z Malmö Sinfonieorchester, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Pradze, Filharmonią w Aukland oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Irlandii.
Sezon 2017/2018 przyniósł debiut Michała Nesterowicza z Orkiestrą lipskiego Gewandhausu, Nederlands Philharmonisch Orkest, Brucknerorchester Linz, Staatsorchester Kassel, Lahti Symphony Orchestra i Malaysian Philharmonic Orchestra. Dyrygent cały czas współpracuje z Bilbao Orkestra Sinfonika, Orkiestrą Narodową w Lille, Real Filharmonía de Galicia, Orkiestrą Symfoniczną z Navarry. Regularnie pojawia się w Barcelonie, Granadzie, Hamburgu, Zurychu, Liverpoolu, Monachium, Kolonii, Londynie, Buffalo, Kopenhadze, Singapurze i na Tajwanie.

 

Rozchwytywany na całym świecie, słynie z dynamiki na estradzie i wyrazistości interpretacji repertuaru symfonicznego.

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.