Lipiec '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

WIERUSZÓW. KONCERT FESTIWALU KOLORY POLSKI

21 lipca 2024, 19.00


Wieruszów, Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kuźnicka 11
 


Wykonawcy:
Joanna Kreft – skrzypce
Arte Dei Suonatori
 
Program:

Antonio Vivaldi – Concerto „Madrigalesco” d-moll RV 129
„Cztery pory roku” op. 8: Koncert nr 1 E-dur „Wiosna”, RV 269
Koncert nr 2 g-moll „Lato”, RV 315
Isabella Leonarda – Sonata e-moll op. 16 nr 11
Antonio Vivaldi – Koncert nr 3 F-dur „Jesień”, RV 293
Koncert nr 4 f-moll „Zima”, RV 297

 

Wstęp wolny

 

Cyklu „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego właściwie nie trzeba przedstawiać. Ten jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki skradł serca słuchaczy i niezmiennie pojawia się w programach koncertów, także w bardzo różnych aranżacjach. Niedawno dużą popularność zdobyła przeróbka Maxa Richtera, rozsławiając kompozycję Vivaldiego choćby w popularnym serialu „Bridgertonowie”. Dzieło weneckiego mistrza koncertu należy do zbioru „ll Cimento dell'Armonia e dell'Inventione” op. 8, co należałoby przetłumaczyć jako „Spór między harmonią a wyobraźnią”. Prym wiodą tu solowe skrzypce, a towarzyszy im typowa jak na czas początku XVIII wieku orkiestra smyczkowa wraz z basową podstawą jako basso continuo. Każdy z czterech koncertów został poprzedzony anonimowym sonetem (być może autorstwa samego Vivaldiego), w którym odmalowywane są uczucia i skojarzenia z naturą. Zyskują one następnie muzyczne odzwierciedlenie, niejednokrotnie z bardzo atrakcyjnymi efektami onomatopeicznymi. Mamy więc imitację szczekania psa w drugim ogniwie „Wiosny”, burzę w „Lecie” czy szczękanie zębami na początku „Zimy”. Program uzupełnią dwa utwory: Concerto „Madrigalesco”, swoim charakterem doskonale wprowadzając Państwa w charakter wieczoru oraz Sonata e-moll op. 16 nr 11 włoskiej kompozytorki Isabelli Leonardy, której twórczość jest dziś na nowo odkrywana.

Solistką będzie Joanna Kreft, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Royal Academy of Music w Kopenhadze. Obecnie jest asystentką w macierzystej uczelni w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Laureatka nagród i wyróżnień na licznych konkursach, m.in. International Competition for Concert with Hamburger Camerata w 2017 roku oraz XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Regularnie koncertuje z zespołami muzyki dawnej, jak choćby z Arte Dei Suonatori, ansamblem o ponad trzydziestoletniej tradycji, jednym z polskich pionierów wykonywania muzyki zgodnie z regułami historycznymi. Artyści mają na swoim koncie 18 płyt i repertuar liczący ok. 700 kompozycji, głównie barokowych, lecz również romantycznych i współczesnych, niejednokrotnie pisanych specjalnie z myślą o nich.

Muzyka baroku doskonale brzmi w kościołach tamtej epoki. Jednak także modernistyczne wnętrze Kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie będzie stanowiło atrakcyjne tło dla (ponadczasowej w końcu) kompozycji Vivaldiego. Świątynia została wzniesiona w latach 30. ubiegłego wieku w stylu klasycystycznym. Warto odwiedzić przy okazji położony nieopodal, w lewobrzeżnej części miasta − Podzamczu − drewniany kościół pw. Św. Rocha, pochodzący z 1746 roku.

 
Archiwum koncertoweArchiwum informacji