Lipiec '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

LUTOMIERSK. KONCERT FESTIWALU KOLORY POLSKI

7 lipca 2024, 19.00


Lutomiersk, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Klasztor Księży Salezjanów, 95-083 Lutomiersk

 

Wykonawcy:

Royal String Quartet w składzie:
Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce
Elwira Przybyłowska – II skrzypce
Paweł Czarny – altówka
Michał Pepol – wiolonczela

Daniel Strządała – organy


 
W programie muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta:

Andante F-dur KV 616

Fantazja f-moll [Adagio i Allegro] KV 594

Fantazja wiedeńska (Improwizacja w stylu W. A. Mozarta)

Kwartet smyczkowy D-dur KV 499, cz.1

Kwartet smyczkowy C-dur KV 465, cz.2

Kwartet smyczkowy B-dur KV 458, cz.2

Kwartet smyczkowy G-dur KV 387, cz. 4

Kwartet smyczkowy D-dur KV 575, cz 1

Kwartet smyczkowy B-dur KV 458, cz 3

Kwartet smyczkowy F-dur KV 590, cz 3

Kwartet smyczkowy C-dur KV 465, cz 4

 

Wstęp wolny

 

Lutomiersk pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych przez „Kolory Polski” miejsc − będziemy tu gościć po raz szesnasty. Zapraszamy na koncert w całości poświęcony muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta, której charakter doskonale wpisuje się w tegoroczny jubileusz Festiwalu.

 W pierwszej połowie występu usłyszą Państwo fragmenty kwartetów smyczkowych tego kompozytora. Jego twórczość w tym gatunku rozwijała się pod wpływem Josepha Haydna, pioniera kompozycji na ten skład. Kluczem do selekcji części z sześciu kwartetów Mozarta była towarzysząca tegorocznym „Kolorom Polski” radość. To autorski, przygotowany specjalnie na ten wieczór, wybór Royal String Quartet, zespołu występującego już 25 lat, docenionego przez krytyków i publiczność licznymi nagrodami, m.in. sześcioma Fryderykami. Ci lubiący wyzwania muzycy prowadzą od prawie dwóch dekad autorski festiwal Kwartesencja, gdzie chętnie zestawiają ze sobą muzykę bardzo odmiennych stylistyk.

Drugą część wieczoru wypełni występ katowickiego organisty, Daniela Strządały, związanego z tamtejszą Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Spuścizna Mozarta na ten instrument pozostaje rzadko grywana i słabo doceniana. Tymczasem, wiedeński kompozytor ujmuje w niej słuchacza charakterystycznym dla siebie, lekkim stylem, wprowadzając często elementy taneczne, na przykład ländlera (protoplastę walca) w Andante F-dur KV 616. Pozostawia przy tym spore możliwości wykonawcy do jak najbarwniejszej i najefektowniejszej registracji, co słychać w wirtuozowskiej Fantazji f-moll KV 594. Strządała dał się poznać nie tylko jako solista, ale i improwizator, o czym świadczy I miejsce w Międzyuczelnianym konkursie improwizacji na instrumentach klawiszowych w Katowicach w 2017 roku. Zakończy więc występ własną „Fantazją wiedeńską”, będącą właśnie improwizacją w stylu Mozarta.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i przylegający do niego klasztor salezjanów w Lutomiersku pozostają perłą baroku ziemi sieradzkiej. Świątynia wzniesiona w 1659 roku, pierwotnie dla Franciszkanów reformatów, w przeszłości wiele doświadczyła. Po powstaniu styczniowym zakon został skasowany, ponieważ duchowni wspierali walczących, a w czasie I wojny światowej klasztor spłonął. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1925 roku siłami przybyłych do Lutomierska Salezjanów. Obecnie działa w nim również szkoła muzyczna.

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji