Budynek

 Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Obecna siedziba Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina została zbudowana według projektu krakowskiego projektanta Romualda Loeglera. Oddany do użytku w 2004 roku budynek, wykonany z betonu, drewna, szkła i kamienia, o łącznej powierzchni ponad  4 tys. m2, posiada dwie nowoczesne sale koncertowe, które mogą gościć ponad 750 słuchaczy.

 

Salę Koncertową z 658 wygodnymi fotelami umieszczonymi w 22 rzędach i 7 lożach oraz przestronną estradą, charakteryzuje przede wszystkim: znakomita akustyka i profesjonalne nagłośnienie. Na sali znajdują się również opuszczany nad estradę ekran, profesjonalny rzutnik. Możliwe jest przeprowadzenie prezentacji komputerowych zarówno z reżyserki, jak i bezpośrednio z estrady.

 

Sala Kameralna jest w stanie pomieścić 100 słuchaczy. Jej powierzchnię można powiększyć, posługując się specjalnie zaprojektowaną, ruchomą ścianą. W jej bezpośrednim sąsiedztwie usytuowane zostało foyer oraz kawiarnia.

 

Filharmonia Łódzka to jedyna w Europie sala koncertowa, w której znajduje się dwoje zupełnie niezależnych organów, jedne będące dokładną kopią saksońskich organów z XVIII w., drugie utrzymane w konsekwentnie zrealizowanym stylu późnego romantyzmu. Każdy z instrumentów posiada inny zestaw rejestrów, odmienny rodzaj mechanizmu, systemu powietrznego oraz różny rodzaj stroju.