SPECJALNY KONCERT SYMFONICZNY

12 kwietnia 2024, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 43 do 70 PLN

Iwona Sobotka – sopran (Izolda)
Marta Świderska – alt (Brangena)
Andrew Richards – tenor (Tristan)
Jerzy Butryn – bas (Gorwenal)
Adrian Domarecki – tenor (Młody żeglarz)
Paweł Przytocki – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór (męska część) i Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska

Richard Wagner – Dramat muzyczny „Tristan i Izolda” – akt I, wersja koncertowa [90’]

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Agata Kwiecińska. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Wybitna sopranistka Iwona Sobotka po raz pierwszy zaśpiewa partię Izoldy z dramatu muzycznego Richarda Wagnera. Dołączy ją do swego repertuaru, w którym znajdują się już inne role Wagnerowskie: Senty z „Latającego Holendra”, Elzy z „Lohengrina” i Frei ze „Złota Renu”. „Tristana i Izoldę” usłyszymy w wykonaniu estradowym. Ze względu na rozmiary dzieła wybrano I akt, w którym Izolda opowiada dzieje zakazanej miłości do Tristana – sługi swego przyszłego męża. Kochankowie chcą zakończyć życie, zażywając truciznę, ale służąca udaremnia ich plan, podając potajemnie napój miłosny. Operowa wersja legendy o najsłynniejszych kochankach wszech czasów należy do najważniejszych dzieł Wagnera: zastosowana tu nowatorska koncepcja harmoniki nadała dziejom muzyki nowy bieg. Brzmieniowe wizjonerstwo i siła psychologicznego oddziaływania to kolejne atuty tego dramatu muzycznego, który stanowi wyzwanie dla najznakomitszych śpiewaków. Iwona Sobotka wykona ten utwór w ramach rezydenckiej współpracy z Filharmonią Łódzką, na którą zdecydowała się w bieżącym sezonie. Artystka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami symfonicznymi w Europie, takimi jak Filharmonicy Berlińscy, London Symphony Orchestra czy Staatskapelle Berlin.

Iwona Sobotka, fot. Łukasz Rajchert
Paweł Przytocki, fot. Mariusz Stępień