Wrzesień '18

KONCERT SYMFONICZNY

28 września 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

W stulecie odzyskania niepodległości muzyka kompozytorów polskich zajmuje w programach koncertów szczególne miejsce. Wielu twórców inspirowało się wątkami ludowymi lub kulturowymi swego kraju. Uczynił tak Aleksander Tansman w „Czterech tańcach polskich”, dokonując stylizacji dwóch naszych tańców narodowych – oberka i kujawiaka, oraz dwóch tańców z krajów ościennych – polki oraz dumki. Dzieło to cieszyło się za życia kompozytora dużym uznaniem – w Nowym Jorku dyrygował nim sam Arturo Toscanini.
Na światowych estradach gościł też II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego, kompozytora-wirtuoza, zwanego „polskim Paganinim”. Utwór łączy płynnie dwie atrakcyjne dla słuchacza cechy: brawurową wirtuozerię i liryzm. Autor zadedykował go „swojemu wielkiemu przyjacielowi”, Pablowi Sarasate.
Znacznie mniej znana za życia swego twórcy była II Symfonia Karola Szymanowskiego, dzieło reprezentujące ostatnią, XX-wieczną fazę romantyzmu w muzyce.
Partię solową koncertu Wieniawskiego wykona Mariusz Patyra, jedyny Polak, który zwyciężył w konkursie im. Niccolò Paganiniego w Genui i mógł zagrać na słynnych skrzypcach „Il Cannone” należących do tego wirtuoza. Artysta występuje obecnie na całym świecie.

Spotkanie przedkoncertowe poprowadzi Małgorzata Janicka-Słysz – początek g. 18.15.

Mariusz Patyra – skrzypce

Paweł Przytocki – dyrygent, dyrektor artystyczny FŁ