Sierpień '17

KONCERT SYMFONICZNY

17 lutego 2017, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

W dniu 17 lutego 2017 roku mija 102 rocznica pierwszego koncertu zespołu, który wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W „urodzinowym” programie znalazła się więc Fanfara na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, napisana z okazji 100-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i wykonana po raz pierwszy podczas koncertu kończącego obchody jubileuszu, 17 lutego 2016. Poemat „Pieśń o nocy” XIII-wiecznego poety Dżalaluddina Rumiego (w przekładzie Tadeusza Micińskiego) zainspirował Karola Szymanowskiego do stworzenia III Symfonii, wokalno-instrumentalnego dzieła na tenor, chór mieszany i wielką orkiestrę. Ten oryginalny wówczas (1916) utwór, o zupełnie nowym brzmieniu, cechuje zmysłowość, orientalny charakter melodyki i wyjątkowa barwność orkiestracji. O tym, jak daleką drogę przeszedł Szymanowski, będzie się można przekonać słuchając Uwertury koncertowej E-dur (1904-1905), pierwszego dzieła symfonicznego kompozytora. Odmienny nastrój wprowadzi Sinfonie concertante B-dur niemieckiego twórcy I poł. XIX w., Petera Josefa von Lindpaintnera. W partiach solowych wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej FŁ i tenor Rafał Bartmiński.

Spotkanie przedkoncertowe poprowadzi Marcin Majchrowski (godz. 18.15, Sala Kameralna).

Kai Bumann – dyrygent

Agata Piotrowska-Bartoszek – obój