Czerwiec '18

Dominik Wania Trio – Ravel

3 kwietnia 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Trio Dominika Wani zaprezentuje jazzowe opracowanie suity na fortepian solo „Miroirs” Maurice’a Ravela. Kompozytor napisał utwór w 1905 r., będąc członkiem grupy artystycznej „Les Apaches”. Pozostając pod wpływem Chopina, tworzył dzieło we własnym, impresjonistycznym stylu, wprowadzając nowe rozwiązania harmoniczne i szczególną atmosferę „krajobrazów dźwięku”. Pianista Dominik Wania jest dziś uznawany za jeden z największych talentów, jakie pojawiły się ostatnio w polskiej muzyce. Absolwent AM w Krakowie i wydziału jazzowego Konserwatorium w Bostonie, występuje ze znakomitościamisceny jazzowej polskiej i zagranicznej, takimi jak m.in.: Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Lee Konitz, Eddie Henderson czy Eric Marienthal. Dominik Wania, kontrabasista Max Mucha i perkusista Dawid Fortuna swobodnie podeszli do „Miroirs”, pozostawiając strukturę pięciu części o zróżnicowanym nastroju. „Starałem się wykorzystać elementy oryginałów, przefiltrować je przez własną wrażliwość i stworzyć z tego nową jakość – mówił Dominik Wania. – To w gruncie rzeczy są rekompozycje, a nawet powiedziałbym mocniej – moje własne kompozycje bazujące na utworach Ravela”

Dominik Wania – fortepian

Max Mucha – kontrabas