Wrzesień '18

Oficjalne rozpoczęcie obchodów jubileuszowych

13 lutego 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Pod koniec maja 1791 r., podczas pobytu w Londynie, Haydn uczestniczył w festiwalu Haendlowskim w opactwie Westminster. Festiwal, zorganizowany z wielkim rozmachem (brało w nim udział około tysiąca wykonawców), wywarł na nim duże wrażenie. Z muzyką Haendla spotkał się już wcześniej w Wiedniu, jednak usłyszeć jego dzieła tam, gdzie powstawały, i poznać angielską tradycję ich wykonywania – to było zupełnie coś innego. Wrażenia po koncercie były tak silne, że kompozytor postanowił powrócić do gatunku, który ostatni raz podjął prawie dwadzieścia lat wcześniej (oratorium „Powrót Tobiasza”). Tak zrodził się pomysł skomponowania „Stworzenia świata”. Nad partyturą Haydn pracował w latach 1796–1798. Po raz pierwszy oratorium zostało wykonane 29 kwietnia 1798 w Pałacu Schwarzenberg w Wiedniu, podczas otwartej dla słuchaczy próby. Dzień później odbyła się jego oficjalna premiera. Oba wykonania prowadził sam kompozytor, partię continuo wykonywał inny słynny twórca tamtego okresu, Antonio Salieri (ten sam, który w filmie Miloša Formana „Amadeus” tak zawzięcie rywalizował z Mozartem), solistami zaś były największe ówczesne gwiazdy: sopranistka Christine Gerardi, tenor Mathias Rathmayer oraz Ignaz Saal (bas). W Filharmonii Łódzkiej tego wieczoru wystąpią Ingrida Gapova, Przemysław Baiński oraz Jarosław Bręk, Orkiestrę oraz Chór FŁ, który poprowadzi Kai Bumann.

Ingrida Gapova – sopran, Przemysław Baiński – tenor, Jarosław Bręk - bas

Kai Bumann – dyrygent