KONCERT SYMFONICZNY - INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2018/2019

21 września 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 60-50 PLN, ulgowy 50-40 PLN

W tym sezonie artystycznym podkreślimy znaczenie dorobku Krzysztofa Pendereckiego – który w tym roku obchodzi 85. urodziny – poprzez prezentację kilku jego dzieł. Pierwsze z nich, Psalmy Dawida, przeznaczone na chór mieszany, perkusję i instrumenty strunowe, publiczność usłyszy już podczas koncertu inauguracyjnego. Utwór, oparty na fragmentach „Psałterza Dawidów” Jana Kochanowskiego i nagrodzony w 1959 w Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, dowodził zakotwiczenia artysty w tradycji judeochrześcijańskiej.

II Symfonia Leonarda Bernsteina „The Age of Anxiety” (Wiek niepokoju) została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety Wystana Hugh Audena (1947). „Bernstein czytał go z zapartym tchem – twierdzi Marcin Majchrowski. – Podkreślał później, że zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych poszukiwań wiary”. Zdaniem krytyka, II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina jako kompozytora. „Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej, od bardzo ambitnych, kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej”. Partię fortepianu wykona Joseph Moog, chwalony za wybitne umiejętności techniczne i dojrzałą, przemyślaną wizję muzyczną. Jego album z koncertami Edvarda Griega i Maurycego Moszkowskiego był nominowany do nagrody Grammy.

Bogdan Pociej uważał Dmitrija Szostakowicza, za największego, po Mahlerze, symfonika. Powstała w 1939 r. VI Symfonia h-moll, prawykonana w Leningradzie, miała być symfonią chóralną opartą na poemacie Majakowskiego „Lenin”, ale zamysł ten nie został zrealizowany. W symfonii tej dominuje pierwiastek liryczny, a po jej premierze sowieccy krytycy oskarżali kompozytora o „formalizm”.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej.

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie przedkoncertowe (g. 18.15–18.45), które w Sali Kameralnej poprowadzi Konrad Mielnik.

Fot. Joseph Moog – ze strony internetowej artysty
Fot. na stronie głównej koncertu: pl.freepik.com; designed by Kjpargeter

Joseph Moog – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent, dyrektor artystyczny FŁ