Listopad '18

Koncert symfoniczny

21 listopada 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Psalmy to jedna z najważniejszych form muzyki liturgicznej. Ich nazwa pochodzi od starożytnego przekładu greckiego słowa psalmoi, które oznacza muzykę instrumentalną i, w szerszym znaczeniu, słowa towarzyszące muzyce. Psalmy wywodzą się z kultury Izraela, gdzie za ich pomocą wielbiono, błagano i przepraszano wszechmocnego Boga. Z tej kultury zapożyczyła je liturgia i muzyka chrześcijańska. Przez wieki teksty psalmów doczekały się niezliczonych opracowań. Za swego rodzaju ukoronowanie takiej twórczości można uznać napisaną „ku chwale Boga”„Symfonię psalmów” Igora Strawińskiego, rodzaj rozległej symfonii chóralnej z tekstem psalmów nr 38, 39 i 40. Utwór nawiązuje do stylu dawnych śpiewów kościelnych, ale nie brak w nim rozwiązań niekonwencjonalnych, jak choćby cichy, „zamierający” finał czy surowa instrumentacja wersów najbardziej radosnych.

Podczas koncertu poświęconego psalmom, partie solowe wykona wybitna mezzosopranistka Urszula Kryger, ceniona za dojrzałą, przemyślaną interpretację i szlachetną barwę głosu, kilkakrotna laureatka „Fryderyka”.

Urszula Kryger - mezzosopran

Paweł Przytocki – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Łódzkiej