Październik '18

Koncert symfoniczny

28 marca 2014, 19.00

Plaże Acapulco, świątynie Azteków, miasto Majów Chichén Itzá na półwyspie Jukatan… ech, szkoda, że Meksyk leży tak daleko. Jeśli mimo chęci nie mogą się Państwo tam wybrać, warto rozważyć znacznie bliższą i tańszą wyprawę: do Filharmonii Łódzkiej na koncert symfoniczny muzyki meksykańskiej. W piątek, 28 marca, muzyka kompozytorów tego kraju zabrzmi w wykonaniu tamtejszych muzyków: usłyszymy II Symfonię Sinfonía India,  w której kompozytor Carlos Chávez zastosował instrumenty perkusyjne indiańskiego plemienia Yaqui, I Koncert na marimbę Fiesta Otonal Enrique’a Diemecke oraz suitę z muzyki do filmu La Noche de los Mayos (Noc Majów) Silvestre Revueltasa.
W muzyce Meksyku to, co od prawieków należy do tradycji tego regionu, miesza się z tym, co przywieźli ze sobą biali: folklor Indian z ich prekolumbijską spuścizną łączy się z wpływami artystów europejskich i gringo – Amerykanów ze Stanów Zjednoczonych. Niepowtarzalny rys nadaje zaś tej muzyce pasja, z jaką wykonują ją artyści – zarówno profesjonaliści, jak i ci, których spotkać można po prostu na ulicach. Pełni pasji są też artyści, którzy wystąpią dla Państwa: marimbista Saul Medina oraz dyrygent i kompozytor w jednej osobie Enrique Diemecke.

Saul Medina – marimba

Enrique Diemecke – dyrygent