Sierpień '18

KONCERT SYMFONICZNY

18 maja 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Agata Kwiecińska – początek g. 18.15.

Koncert rozpocznie miniatura „La oración del torero” (Modlitwa torreadora) Joaquína Turiny, należącego do grona największych kompozytorów hiszpańskich XX wieku. Motywy zaczerpnięte z folkloru Andaluzji zawiera także utwór drugiego z kompozytorów o tym samym imieniu. „Concierto Anadaluz” (1967) na cztery gitary i orkiestrę Rodriga, jest może mniej znany niż słynny „Concierto de Aranjuez”, ale równie pociągający dla gitarzystów i lubiany przez publiczność. Krytycy dostrzegli w nim impresyjną kolorystykę hiszpańskiej muzyki gitarowej i wpływy baroku.
Drugą część wieczoru wypełni muzyka Maurice’a Ravela. Suita „Nagrobek Couperina”, opracowana na orkiestrę przez samego kompozytora, powstała w hołdzie dla francuskiej muzyki XVIII w. (najsłynniejszym Couperinem był François, kompozytor, ale znany był także jego stryj Louis, klawesynista). Ravel, mistrz pastiszu muzycznego, nawiązał do barokowej formy suity. Jednak utwór powstał w roku 1917 i także współczesność znalazła w nim swoje odbicie: jego części są zadedykowane przyjaciołom kompozytora poległym podczas I wojny światowej.
Koncert zakończy Rapsodia hiszpańska (1907), jedyne dzieło Ravela, które powstało od razu w wersji na orkiestrę. Ta czteroczęściowa suita, efekt mistrzowskiej instrumentacji, oparta na wątkach hiszpańskiego folkloru, należy do najbardziej efektownych dzieł kompozytora.

Andrzej Mokry – gitara, Justyna Sobczak-Dylla – gitara, Ewa Jabłczyńska – gitara, Dariusz Kupiński – gitara

Massimiliano Caldi – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina