luty '18

Koncert symfoniczny

23 stycznia 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Źródła Beethovenowskiej III Symfonii Es-dur, skomponowanej w latach 1803–1804, są dziś powszechnie znane. Podobnie jak wielu artystów tamtych czasów, również Beethoven, do tego stopnia zainspirował się ideałami wolności, równości i braterstwa głoszonymi przez Wielką Rewolucję Francuską oraz charyzmą przywództwa Napoleona, że swoją Symfonię postanowił zadedykować właśnie jemu. Gdy w 1804 r. Napoleon koronował się na cesarza Francuzów, dla kompozytora z bohatera stał się tyranem. Wzburzony Beethoven wydrapał pierwotną dedykację na tytułowej stronie partytury, a dzieło nazywał odtąd „Eroiką” lub symfonią heroiczną poświęconą „pamięci wielkiego człowieka”. Nie wszyscy jednak inspiracji „Eroiki” doszukują się w historii. Niektórzy badacze jego twórczości podkreślają fakt, że zanim zabrał się do pracy nad „Eroiką”, skomponował balet „Twory Prometeusza”, które to dzieło w warstwie melodycznej spokrewnione jest z III Symfonią. O czym – lub o kim – jest III Symfonia? Cesarz czy starożytny grecki heros? Być może najlepiej ujął to Arturo Toscanini, który pytany o Beethovenowskie arcydzieło miał stwierdzić: „Dla jednych to Napoleon, dla innych filozoficzna debata. Dla mnie to Allegro con brio”.

Karl Sollak – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Ludwig van Beethoven - III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica“

Richard Wagner - Suita orkiestrowa z opery „Zmierzch Bogów“