Kwiecień '18

KONCERT SYMFONICZNY

9 marca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Magda Miśka-Jackowska – początek g. 18.15.

W programie koncertu znalazły się dwa utwory będące głosem miłosnych cierpień: Rapsodia na alt, chór i orkiestrę Johannesa Brahmsa oraz V Symfonia cis-moll Gustava Mahlera.
Najsłynniejszy utwór chóralny Brahmsa z udziałem głosu solowego powstał w 1869 r. z okazji ślubu córki Klary i Roberta Schumannów, Julii. Kompozytor sięgnął do wiersza Goethego „Podróż w góry Harzu zimą”, którego przesłanie zawiera się w wersie: „ach, któż uleczy boleść człowieka”. Inteligentną i piękną dziewczynę Brahms darzył romantycznym uczuciem, a Rapsodia opowiada o miłości, która nie mogła się ziścić.
Swoją Piątą Mahler tworzył latem 1901 i 1902 r. w posiadłości nad jeziorem Wörthersee. W owym czasie kompozytor poznał Almę Schindler. Czwarta część symfonii, nastrojowe Adagietto, oznaczone jako „sehr langsam” (bardzo wolno), miało być wyznaniem milości twórcy do kobiety, którą w marzeniach widział jako swoją żonę (została nią później). Mahler osobiście poprowadził prawykonanie V Symfonii w 1904 r. Adagietto spodobało się publiczności tak bardzo, że dziś często wykonywane jest jako samodzielny utwór. Visconti wykorzystał je w filmie „Śmierć w Wenecji”, rozbrzmiewało także podczas pogrzebu Roberta F. Kennedy’ego.

Bernadetta Grabias – alt

Tadeusz Kozłowski – dyrygent