„Folk&Roll” – Tum

19 lipca 2015, 19.00 Tum, archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego

Jak bardzo ciekawe mogą okazać się inspiracje muzyką folkową? Czy swego rodzaju muzyczna „cepelia” może być absorbująca? Odpowiedzią na te pytania jest z pewnością koncert kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic. Tworzą go czterej wykształceni klasycznie instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi jej nazwa.

Siedmiu polskich kompozytorów stworzyło z myślą o zespole szereg wyjątkowych kompozycji. Zaczynem do ich powstania była muzyka ludowa z różnych regionów Polski i świata. Utwory te zarejestrowano na płycie „Folk & Roll’ – część z nich usłyszymy na koncercie.

„To nie jest chłodne, wyprane z uczuć studium akademickie. Płyta jest przemyślana, wysmakowana, ale jednocześnie tak witalna i przystępna, że powinna trafić do szerokiego grona odbiorców. Tych, którzy cenią muzykę klasyczną, trochę rozrusza, miłośnikom folkloru da świeże spojrzenie” – pisze Paweł Tryba na portalu wpolityce.pl.

Dopełnieniem programu będą m.in. „Ave Maria” Astora Piazzolli i autorskie kompozycje zespołu – wśród nich „Minimalna muzyka” zawierająca cytat ze średniowiecznej sekwencji „Dies Irae” czy „Zima” będąca ukłonem w kierunku mistrza muzyki barokowej Antonia Vivaldiego. Akordeonista Paweł Zagańczyk wykona solo „List do Arvo Pärta” Pawła Sławińskiego i „Kaprys nr 2” Mikołaja Majkusiaka, swoją muzyczną architekturą doskonale wpisujące się we wnętrze zabytkowej kolegiaty w Tumie.

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ - SZCZEGÓŁY

Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas

Wydarzenia towarzyszące:

• Prelekcja i warsztat na temat budowy organów i muzyki organowej - Andrzej Sutowicz prowadzenie -  18.00