Sierpień '18

„Akatyst ku czci Bogarodzicy” – Łowicz

23 sierpnia 2015, 19.30 Łowicz, bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, Stary Rynek 24/30

Kiedy Józef Roman Maj, proboszcz kościoła św. Katarzyny na warszawskim Służewie, napisał nowy Akatyst maryjny, poprosił Marcina Abijskiego, kantora prawosławnego klasztoru w Supraślu (pierwszego w Polsce kantora bizantyjskiego wykształconego w tym kierunku w Grecji) o skomponowanie doń muzyki.

Akatyst (z gr. akathistos, od „a” – „nie”, „kathiden” – „siedzieć”) to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów Wschodu, zwłaszcza posługujących się greką, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Akatyst zawsze śpiewa się na stojąco. Podczas łowickiego koncertu wykona go Schola Węgajty, zespół stworzony w 1994 r. przez Johanna Wolfganga Niklausa i grupę pasjonatów poszukujących dawnych metod wykonawczych, form oraz brzmienia muzyki liturgicznej i religijnej. Czerpią oni zarówno ze źródeł pisanych, jak i z żywej tradycji, zachowanych okruchów obrzędowości. Praktykują chorał gregoriański, łącząc go z tradycją teatru.

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ - SZCZEGÓŁY

Schola Węgajty w składzie: Marcin Abijski, Michał Biedziuk, Swietłana Butskaya, Adam Cudak, Mieczysław Dziemidowicz, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Maciej Góra, Katarzyna Jackowska, Johann Wolfgang Niklaus, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhij Petrychenko, Robert Pożarski, Marcin Szargut, Piotr Szczyglak, Fryderyk Wojda

Wydarzenia towarzyszące:

• Wystawa „Ceramika rodziny Konopczyńskich”, Muzeum w Łowiczu (http://www.muzeumlowicz.pl; informacje o Warsztacie Garncarskim Rodziny Konopczyńskich: http://www.garncarz.com)
  • Warsztaty rękodzielnicze z udziałem twórców ludowych Ziemi Łowickiej (wstęp wolny) Skansen przy Muzeum, 14.00–17.00