Kwiecień '24

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
8
9
10
11
14
 
 
 
 
 
15
17
18
 
 
 
22
24
 
 
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

ODKRYWCY MUZYKI: KONCERT

SEN CZY JAWA?

9 marca 2024, 12.30 Kup bilet > Ceny biletów: od 16 do 18 PLN (bilety na warsztaty obowiązują uczestników warsztatów, bilety na koncert obowiązują dzieci i ich opiekunów)

 

Wykonawcy:
Warsaw Gamelan Group
Marysia Wołejszo – flet
Tadeusz Jakubowski – głos Artura
Malina Sarnowska – prowadzenie koncertu

 

W programie koncertu jawajska muzyka gamelanowa

 

Gamelan (z jawajskiego dosł. „uderzanie”) to indonezyjska orkiestra złożona głównie z instrumentów perkusyjnych – metalofonów w postaci gongów i instrumentów sztabkowych wykonanych najczęściej z brązu oraz ksylofonów, membranofonów (dwumembranowych bębnów cylindrycznych), uzupełnionych chordofonami (smyczkową lutnią rebab, cytrą, rzadziej skrzypcami) i aerofonami (bambusowym fletem lub rodzajem oboi). Przez Jawajczyków gamelan jest postrzegany nie jako zespół pojedynczych instrumentów, ale raczej jako jedna, nierozerwalna całość. W przeciwieństwie do różnych zespołów czy orkiestr funkcjonujących w kręgu cywilizacji Zachodu, stanowiących zwykle zbiór niezależnych od siebie instrumentów, gamelan składa się z narzędzi dźwiękowych, którymi, poza nielicznymi wyjątkami, nie można posługiwać się jako instrumentami solowymi. Muzyka gamelanowa, określana mianem karawitan, jest zatem muzyką typowo zespołową, a od realizujących ją wykonawców wymaga ścisłej, precyzyjnej kooperacji. Analiza repertuaru gamelanowego, obserwacja zależności pomiędzy grą poszczególnych instrumentów pozwala dostrzec obok piękna natury estetycznej, jej nadzwyczajne uporządkowanie, logikę formy, można by powiedzieć: piękno matematyczne. Przez kilkanaście stuleci swojej historii gamelan ewoluował i rozwijał się przy ośrodkach władzy dawnych królestw jawajskich, a później przy dworach (tzw. kratonach) sułtanów Yogyakarty i Surakarty, gdzie grał dla rozrywki arystokracji, uświetniał ceremonie dworskie oraz towarzyszył tańcom i różnym formom teatru wayang. Funkcje te gamelan spełnia do czasów współczesnych.

 

WARSAW GAMELAN GROUP jest pierwszym w Polsce zespołem prezentującym jawajską muzykę gamelanową. Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW. Zespół specjalizuje się wykonywaniu tradycyjnej muzyki jawajskiej (karawitan Jawa), jednak w swoim repertuarze ma również utwory współczesnych kompozytorów (zarówno indonezyjskich, jak i zachodnich). Ponadto grupa wykonuje również spektakle jawajskiego teatru cieni wayang kulit. WGG koncertowała w wielu miastach Polski biorąc udział w takich imprezach jak: Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Festiwal Nauki w Warszawie, Crossdrumming Festival – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła  i inspiracje” w Krakowie, Festiwal Kultur Świata „Okno na świat” w Gdańsku, Warszawska Jesień, Mała Warszawska Jesień czy Festiwal Sonus Ex Machina w Poznaniu. Ponadto zespół występował również za granicą (koncerty w Pradze), a kilkoro muzyków WGG koncertowało również w Indonezji w ramach wspólnych projektów z tamtejszymi artystami.

 

 

Odkrywcy Muzyki – warsztaty: godz. 11.00
Odkrywcy Muzyki – koncert: godz. 12.30

 

Kontynuujemy muzyczną podróż śladami patrona FŁ, wirtuoza fortepianu – Artura Rubisteina. W marcu odwiedzimy jeden z najbardziej egzotycznych krajów, jaki odwiedził Artur Rubinstein podczas swoich tournee. 9 marca 2024 11.00 – warsztaty 12.30 – koncert Tytuł koncertu: „Sen czy Jawa?” Wykonawcy: Warsaw Gamelan Group Marysia Wołejszo – flet Tadeusz Jakubowski – głos Artura Malina Sarnowska – prowadzenie koncertu W programie koncertu jawajska muzyka tradycyjna.

Gamelan to indonezyjska orkiestra złożona głównie z instrumentów perkusyjnych. Przez Jawajczyków jest postrzegany nie jako zespół pojedynczych instrumentów, ale raczej jako jedna, nierozerwalna całość, składa się bowiem z narzędzi dźwiękowych, którymi zwykle nie można posługiwać się jako instrumentami solowymi. Muzyka gamelanowa, określana mianem karawitan, jest zatem muzyką typowo zespołową, a od realizujących ją wykonawców wymaga ścisłej, precyzyjnej kooperacji. Przez kilkanaście stuleci swojej historii gamelan ewoluował i rozwijał się przy ośrodkach władzy dawnych królestw jawajskich, a później przy dworach sułtanów. 
Warsaw Gamelan Group, pierwszy w Polsce zespół prezentujący jawajską muzykę gamelanową. Działa od 2001 r. i specjalizuje się wykonywaniu tradycyjnej muzyki jawajskiej. Oprócz niej ma w repertuarze utwory kompozytorów współczesnych, zarówno indonezyjskich, jak i zachodnich. Wykonuje też spektakle jawajskiego teatru cieni wayang kulit.

Odkrywcy Muzyki to propozycja dla dzieci w wieku 4–8 lat, stworzona we współpracy z Polskim Towarzystwem Carla Orffa. Każde spotkanie składa się z dwóch części: warsztatów, podczas których dzieci poznają muzykę poprzez zabawę i przygotowują krótkie prezentacje artystyczne, oraz koncertu familijnego, w trakcie którego Odkrywcy słuchają muzyki i sami występują na estradzie, prezentując zdobyte wcześniej umiejętności. Warsztaty zaczynają się o godz. 11.00 i trwają godzinę, po czym po krótkiej przerwie, o godz. 12.30 rozpoczyna się koncert. Warsztaty i koncert to wydarzenia oddzielnie biletowane; dzięki temu na drugą część Odkrywców mogą przyjść wszyscy zainteresowani: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo uczestników. Możliwa jest też wizyta na koncercie bez wcześniejszego udziału w warsztatach.

 

Więcej informacji o warsztatach znajdą Państwo tutaj

 

Przy zakupie biletów w kasie na minimum 4 koncerty pojedynczy bilet kosztuje 15 PLN (dotyczy różnych wydarzeń).

 

Bilet dla dziecka do 3 roku życia kosztuje 6 PLN.

Archiwum koncertoweArchiwum informacji