Z Nowego Świata
Wykonawcy:
- Marek Pijarowski - dyrygent
- Beata Bilińska – fortepian
- Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
- Camille Saint-Saëns - „Danse Macabre” op.40 [8’]
- Siergiej Rachmaninow - „Rapsodia na temat Paganiniego” op. 43 [25']
PRZERWA
- Antonín Dvořák - IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” [50']
Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska (Polskie Radio)
O 18:15 zapraszamy do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Agata Kwiecińska.
Tętniące życiem, wieloetniczne społeczeństwo, otwarte, dzikie, sięgające po widnokrąg stepy, piękno kultury muzycznej Indian i Afroamerykanów – gdy Antonín Dvořák przybył do Stanów Zjednoczonych, by przejąć kierownictwo nad nowojorskim konserwatorium, jego oczom ukazał się kraj niepodobny do żadnego innego, fascynująco odmienny od ówczesnej Europy. W jednym z najwybitniejszych dzieł XIX-wiecznej symfoniki, skomponowanej na zamówienie Filharmonii Nowojorskiej IX Symfonii „Z Nowego Świata” pobrzmiewają zarówno echa pieśni niewolników, którzy przybyli do amerykańskich miast z Afryki, jak i tańców jego ojczystych Czech, za którymi stale tęsknił.
Poemat symfoniczny „Danse macabre” Camille’a Saint- Saënsa powstał na podstawie pieśni o tym samym tytule do słów wiersza francuskiego poety symbolizmu, Henriego Cazalisa. Nawiązuje on do legendy, zgodnie z którą w ostatnią noc października śmierć wzywa umarłych do tego, by opuścili groby i wspólnie zatańczyli przy akompaniamencie jej skrzypiec. Kompozycja Saint-Saënsa jest pełna nawiązań do tej opowieści – otwiera ją dwanaście dźwięków harfy odzwierciedlających sygnał zegara wybijającego północ, a kluczową rolę odgrywa solowa partia skrzypiec rozpoczynająca się od współbrzmienia trytonu, postrzeganego w muzyce od wieków jako wyraz diabelskich mocy.
O konszachty z piekielnymi siłami posądzano Niccola Paganiniego, który wprawiał w osłupienie XIX-wieczną Europę biegłością i hipnotyzującym czarem swojej gry. Arsenał technicznych możliwości mógł najpełniej prezentować w słynnym zbiorze 24 kaprysów, które skomponował z myślą o sobie samym jako wykonawcy. Ostatni z nich zainspirował Siergieja Rachmaninowa do stworzenia „Rapsodii na temat Paganiniego” - 24 wirtuozowskich wariacji przeznaczonych na fortepian i orkiestrę symfoniczną.
Łódzkich filharmoników poprowadzi w tym wielobarwnym programie Marek Pijarowski, jeden z najbardziej uznanych polskich dyrygentów, w latach 2002-2005 dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej. Partię solową w utworze Rachmaninowa zagra zaliczająca się do grona czołowych polskich pianistek Beata Bilińska, od trzech dekad występująca z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce i za granicą.
Podczas koncertu słuchacze mogą skorzystać z BAWIALNI dla dzieci w wieku 3-10 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacja miejsca: telefonicznie (42 664 79 79) lub mailowo [email protected], do opłacenia w kasie biletowej FŁ lub przelewem najpóźniej do dwóch dni przed koncertem. Cena: 15 PLN. Szczegóły: tutaj.

Posłuchaj IX Symfonii e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Radia Heskiego pod dyrekcją Andrésa Orozco-Estrady:
Symfonia "Z Nowego Świata" - hr-sinfonieorchester
Marek Pijarowski, fot. Marcin Stępień