Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W rytmie tanga - Bandonegro symfonicznie

Koncerty jazzowe
4 stycznia 2025, sobota, 19:00
Ceny biletów: od 80 do 100 PLN
Wykonawcy:
  • Justyna Kwarcińska – dyrygent
  • Zespół Bandonegro:
    • Michał Główka – bandoneon, akordeon;
    • Jakub Czechowicz – skrzypce;
    • Marek Dolecki – fortepian;
    • Marcin Antkowiak – kontrabas
  • Orkiestra Symfoniczna FŁ
  • Taniec: Jakub Kania, Magdalena Myszka
W programie:

Najsłynniejsze tanga Ástora Piazzolli, Carlosa Gardela czy Gerarda Matosa Rodrígueza.

Prowadzenie koncertu: Magda Miśka-Jackowska

O 18:15 zapraszamy do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

Afrykańskie rytmy, importowane z Europy instrumenty i wyjątkowa atmosfera południowoamerykańskich portów pełnych przybyszów z najodleglejszych stron świata – to z tej szczególnej mieszanki narodziło się tango. Szybko podbiło europejskie salony, następnie, wykonywane przez bigbandowe składy zdobyło serca publiczności amerykańskiej. Już w okresie międzywojennym cieszyło się szczególną sympatią w Polsce – Jerzy Petersburski czy Henryk Wars okazali się mistrzami łączenia południowej żarliwości ze słowiańską melancholią, a szlagiery Mieczysława Fogga czy Adama Astona nucono na wszystkich polskich dansingach. W skali świata kolejne dekady kreowały inne gwiazdy tanga – od Carlosa Gardela, zasłużonego w promowaniu tańca w Stanach Zjednoczonych, przez znanego z niezwykle dynamicznej gry Juana d’Arienza aż po Ástora Piazzolę – twórcę tango nuevo, łączącego rytmy tanga z instrumentarium typowym dla europejskiej muzyki klasycznej. Pomimo upływu lat główny towar eksportowy argentyńskiej kultury muzycznej pozostaje uwielbiany na całym świecie za swój pełen zmysłowości żar. 

Jednymi z najlepszych ambasadorów tanga na polskiej (i nie tylko!) scenie pozostają członkowie zespołu Bandonegro, który powróci do Łodzi niemal dokładnie dwanaście miesięcy po fenomenalnie przyjętym przez łódzką publiczność koncercie w grudniu 2023 roku. Michał Główka, Jakub Czechowicz, Marek Dolecki i Marcin Antkowiak łączą w swoich występach tradycyjne tango argentyńskie, szlagiery tango nuevo oraz inspirowane jazzem kompozycje autorskie. Występowali w 30 krajach na czterech kontynentach, w tym w stolicy tanga, Buenos Aires, gdzie zebrali aplauz w najważniejszych w historii tego tańca klubach.

W Łodzi zespół Bandonegro zaprezentuje się w wyjątkowej odsłonie, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FŁ pod batutą Justyny Kwarcińskiej, dyrygentki młodego pokolenia współpracującej m.in. Orkiestrą Opery Krakowskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Chórem Polskiego Radia. Koncert dopełnią prezentacje taneczne Jakuba Kani i Magdaleny Myszki.

Na zdjęciu: 29.12.2023 r., zespół Bandonegro podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej, fot. Marcin Stępień 

Posłuchaj nagrań zespołu Bandonegro na koncertowej playliście!

Playlista Bandonegro

"FELICIA" - Bandonegro, Vanessa Gauch & Eşref Tekinalp