Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na rogu Hüblera i Beethovena

Koncerty symfoniczne
20 grudnia 2024, piątek, 19:00
Ceny biletów: od 26 do 55 PLN
Wykonawcy:
  • Michał Nesterowicz – dyrygent
  • Grzegorz Curyła - waltornia
  • Zbigniew Monkiewicz - waltornia
  • Mateusz Feliński - waltornia
  • Krzysztof Stencel – waltornia
  • Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
  • Anton Bruckner - Adagio z Kwintetu skrzypcowego F-dur [12']
  • Heinrich Hübler - Koncert na cztery waltornie [16’]

PRZERWA

  • Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op.36 [32’]

Prowadzenie koncertu: Andrzej Sułek (Polskie Radio)

W każdej orkiestrze symfonicznej muszą znaleźć się co najmniej cztery waltornie (czyli rogi). Jako samodzielny zespół kameralny instrumenty te występują jednak stosunkowo rzadko. Sposobność ich wysłuchania nadarza się w przedświątecznym tygodniu, na taki skład przeznaczony jest bowiem utwór niemieckiego waltornisty Heinricha Hüblera. Był on członkiem Orkiestry Dworu Królewskiego w Dreźnie, wyróżnionym tytułami królewskiego kameralisty i wirtuoza kameralnego. Pewnego razu wziął udział w wykonaniu Konzertstück na cztery waltornie i orkiestrę Roberta Schumanna. Utwór ten, który zagrał w obecności samego kompozytora, zainspirował go ponoć do napisania podobnej kompozycji. Silnie eksponujący triumfalny charakter brzmienia rogów Koncert Hüblera do dziś jest regularnie wykonywany i nagrywany. Z całkiem innych pobudek powstała II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena. Skomponowana w okresie, gdy 30-letni kompozytor musiał zmierzyć się z diagnozą postępującej głuchoty i niepewnością co do własnej przyszłości, jakby na przekór okolicznościom przeniknięta jest radosną energią. Należy do tych dzieł Beethovena, które zachowują jeszcze wyraźne związki z klasycyzmem, ale jednocześnie eksplorują już nowe możliwości wyrazu. Zauważalne są gwałtowne zmiany nastroju i nowe rozwiązania harmoniczne.

O 18:15 zapraszamy do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Andrzej Sułek (Polskie Radio).

Podczas koncertu słuchacze mogą skorzystać z Bawialni dla dzieci w wieku 3-10 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacja miejsca: telefonicznie (42 664 79 79) lub mailowo [email protected], do opłacenia w kasie biletowej FŁ lub przelewem najpóźniej do dwóch dni przed koncertem. Cena: 15 PLN. Więcej informacji: tutaj.

Michał Nesterowicz, fot. Łukasz Rajchert