Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KONCERT SYMFONICZNY

Koncerty symfoniczne
21 października 2022, piątek, 19:00
Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:

Marcin Dylla – gitara

Michał Nesterowicz – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Izabella Starzec

Program:

Manuel de Falla – „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość” [4’]

Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez [24’]

Allegro con spirito

Adagio

Allegro gentile

***

Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36 [44’]

Andante sostenuto

Andantino in modo di canzona

Scherzo: Pizzicato ostinato

Finale: Allegro con fuoco


 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Izabella Starzec. Wstęp wolny.

„To przeznaczenie, to siła nieubłagana, która sprzeciwia się spełnieniu naszych marzeń o szczęściu, siła, która wisi nad nami zawsze jak miecz Damoklesa. To siła niezwyciężona”, pisał Piotr Czajkowski o złowrogim, fanfarowym wstępie, który uparcie i wielokrotnie powraca w jego IV Symfonii. Zaiste, to symfonia tragiczna, symfonia losu, choć żadnego tytułu ani programu literackiego nie posiada. To także symfonia do pewnego stopnia autobiograficzna – kto chętny, niech sięgnie po dobrą (i w miarę nową) książkę o życiu twórcy „Jeziora łabędziego”, a przekona się, jak bardzo życie wpłynęło na twórczość.

Aspekt ten, ale również inspiracje muzyka ludową, łączą dzieło rosyjskiego kompozytora z najpopularniejszym w historii koncertem gitarowym Joaquina Rodriga. Concierto de Aranjuez zaistniał również w kulturze popularnej głównie dzięki tematowi z drugiej części – przejmującemu dialogowi gitary i rożka angielskiego, przerywanemu erupcjami orkiestrowego tutti. Cały koncert ma być wspomnieniem miesiąca miodowego spędzonego w 1939 roku w podmadryckiej posiadłości królewskiej i dowodem zachwytu, jaki wywołały w kompozytorze ogrody. Piękne wspomnienia mieszają się właśnie w Adagio z groźnymi pomrukami nadchodzącej wojny i troskami związanymi z chorą żony.

Te dwa tak różne, a jednocześnie podobne do siebie dzieła zdecydował się zestawić Michał Nesterowicz, pierwszy dyrygent gościnny łódzkich filharmoników. Do współpracy zaprosił jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. A wieczór otworzy – jakże wymownie – muzyką z baletu Manuela de Falli, towarzyszącą magicznym zaklęciom, które mają zniszczyć ponurą miłość zza grobu…

Michał Nesterowicz, fot. Łukasz Rajchert